12. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Roztoč si osedlal pavouka, odhalil jantar

Roztoč na pavoukovi uchovaný v jantaru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roztoč na pavoukovi uchovaný v jantaru | foto: Lidovky.cz

MADRID Měří tisícinu milimetru a žil před 50 miliony let. Jde o roztoče, který se držel na pavoukovi a do dnešní doby se zachoval díky jantaru, v němž uvízl i se svým "vozidlem", píše španělský deník El Mundo s tím, že jde o zatím nejstarší zaznamenaný případ "stopaře".

Pro vědce bylo velmi obtížné roztoče v jantaru rozeznat, jelikož se uvelebil na hřbetě pavouka, který připoutá pozornost každého pozorovatele. Nakonec se jim to podařilo a díky počítačové tomografii (TAC), využívané především v lékařství, vytvořili trojrozměrný obraz.

Díky TAC se paleontologům podařilo rozeznat i struktury spodní části roztočova tělíčka, a tím určit i druh, jelikož právě tyto struktury jsou pro něj charakteristické, zdůraznil spoluautor výzkumu David Penney z Manchesterské univerzity.

Tento druh členovce je ve fosilních nálezech velmi vzácný a tento zalitý v jantaru je pravděpodobně nejstarší známý jedinec rodu Histiostomatidae, tedy roztočovců. Jejich linie se udržela živá až do současnosti.

Moment před smrtí

Díky jantaru živočichové, kteří se v něm uchovali, zahynuli v okamžiku, a proto je vidět, co dělali v momentě před smrtí, připomněl Penney. "Nicméně většina těchto fosilií uchovává jednotlivý hmyz, a i v případě, že jich je v jednom kusu zalitých několik, jsou jedinci odděleni, aniž nabízejí důkaz, že mezi nimi byl nějaký vztah. Ovšem tento výjimečný kus je z těch, které se objeví v jednom případě ze sta tisíc," zdůraznil badatel.

Počítačová tomografie

Význam počítačové tomografie tkví v tom, že umožňuje kompletní analýzu živočichů uvězněných v jantaru, a to i těch částí, které nejsou vidět nebo by se zničily při pokusu z pryskyřice je fyzicky vyprostit. Takže TAC pomohla vědcům i v případě roztoče starého 50 milionů let, jehož se podařilo rekonstruovat do nejmenších podrobností, zdůraznil Preziosi.

Podle Penneyho roztoč používal pavouka pro přesun z místa na místo podobně jako to dělají i roztoči v dnešní době. Jde o jakousi formu autostopu, biology nazývanou foresie (z řeckého phore=nést), přičemž s parazitismem nemá nic společného. Podobně se chovají například štítovci, kteří se kvůli přepravě přisávají ke žralokům.

"Foresie je dnes obvyklá mezi mnoha živočišnými druhy. Avšak výzkum fosilií, jako je tato, nám poskytuje důležité stopy pro zjištění, do jak vzdálené historie sahá tento druh chování a jak se tato dovednost vyvíjela," vysvětlil biolog Richard Preziosi z Manchesterské univerzity.

"Teď máme technologii, kterou jsme dřív neměli, a proto můžeme...získat maximální možnou informaci z velkého množství miniaturních fosilií, jež až doposud nenabízely žádné významné vědecké údaje," dodal.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...