Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Ruská raketa bez posádky explodovala krátce po startu

Vesmírná raketa (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vesmírná raketa (ilustrační foto) | foto: Reuters

BAJKONUR (KAZACHSTÁN) Ruská nosná raketa Proton-M se zřítila krátce po startu z kosmodromu Bajkonur. Na oběžnou dráhu měla vynést modernizované družice Glonass-M ruského navigačního systému Glonass.

Podle ruské kosmické agentury Roskosmos žádná zranění ani škody v místě dopadu nejsou hlášeny.

Na záběrech ruské státní televize Rossija 24, která vypuštění živě přenášela, bylo vidět, jak raketa krátce po startu explodovala. Podle Roskosmosu došlo 17 vteřin po startu k havarijnímu vypnutí motorů. Příčina nehody dosud není známa.

Proton-M se podle agentury ITAR-TASS vznesl přesně ve stanovený čas. Ale prakticky okamžitě, jak se odlepil od startovací rampy, se ostře odklonil od stanovené dráhy letu, začal klesat a ještě ve vzduchu se rozpadal.

ČTĚTE TAKÉ:

Raketa pak dopadla přibližně 2,5 kilometru od startovacího komplexu a explodovala.

Místní úřady vyzvaly obyvatele obcí v okolí Bajkonuru, aby zatím nevycházeli z budov. Hrozí totiž nebezpečí, že při havárii rakety ovzduší a půdu zamořilo palivo, které je silně toxické a není jisté, zda všech 500 tun při explozi shořelo.

Podle agentury RIA-Novosti jde již o druhou podobnou havárii rakety Proton-M za poslední tři roky. Při nehodě v prosinci 2010 dospělo vyšetřování ruských orgánů k závěru, že za nehodu mohl špatný výpočet množství paliva potřebného pro vynesení tří satelitů Glonass na oběžnou dráhu. Kvůli tomu byla údajně raketa přetížena, vychýlila se z kurzu a skončila v Tichém oceánu.

Glonass-M jsou satelity ruského globálního navigačního systému Glonass druhé generace. Podle ITAR-TASS na rozdíl od družic první generace vysílají dva signály pro civilní uživatele, což umožňuje podstatně přesnější určování polohy. Jejich životnost má být sedm let.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!