9. prosince 2005 8:49 Lidovky.cz > Relax > Věda

Rusko: Budeme vyvíjet raketoplán s Čínou

Maketa ruského raketoplánu Kliper | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maketa ruského raketoplánu Kliper | foto: Reprofoto

MOSKVA  Rusko je připraveno vyvíjet raketoplán nové generace společně s Čínou, pokud Evropská vesmírná agentura (ESA) definitivně odmítne se na projektu podílet, prohlásil ředitel ruské vesmírné agentury Anatolij Perminov.

"Pokud Evropané odmítnou převzít na projektu podíl, mohli bychom uvažovat o jiných partnerech, zejména o Číně," řekl podle agentury AFP Perminov .

Reagoval tak na úterní rozhodnutí příslušných ministrů 17 členských zemí ESA na schůzce v Berlíně, kteří nepodpořili projekt "vesmírného letounu" ve spolupráci s Ruskem. Ředitel ESA má dnes se svým ruským protějškem Perimovem o záležitosti jednat v Moskvě.

Budoucí vesmírná loď Kliper (v anglické verzi psaná jako Clipper) by měla od roku 2012 nahrazovat dosavadní lodi Sojuz, určené pro dopravu lidí do vesmíru. Sojuzy po havárii raketoplánu Columbia v roce 2003 jako jediné obstarávají spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí ISS, kam vozí i americké astronauty. 

Kliper by však na rozdíl od Sojuzů, které jsou pouze jednorázově použitelné, mohl být používán vícenásobně. Kromě toho by měl mít šest míst oproti pouhým třem u Sojuzu. Budoucí loď má být pro posádky pohodlnější, protože se s ní výhledově počítá i pro delší cesty - třeba k Měsíci.

Záchranný člun pro osádku ISS
Kliper zatím existuje pouze v dřevěné maketě skutečné velikosti, která byla vystavována letos v srpnu na mezinárodní kosmické přehlídce v Žukovském u Moskvy. Vývoj a stavba Kliperu má stát kolem jedné miliardy dolarů (asi 24,6 miliardy Kč) a proto Rusko hledá pro projekt partnera.

Nová loď má vážit 14,5 tuny a k ISS by mohla přivážet náklady o váze až 700 kilogramů. U stanice by mohla zůstat připojena  ž jeden rok a sloužit tak v případě potřeby jako záchranný člun pro mezinárodní posádku ISS.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.