Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Rusko má nástupce Sojuzů, dokončilo plány na novou loď

Raketa Sojuz mířící k vesmírné stanici ISS  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketa Sojuz mířící k vesmírné stanici ISS | foto: ČTK

MOSKVA Rusko dokončilo plány nové generace kosmické lodi, která má být nástupcem dosavadních Sojuzů a odpovědí na vyvíjené americké vesmírné plavidlo Orion. První testovací let nové ruské lodi je možné očekávat v roce 2017.

"Dokončili jsme technický návrh projektu, který počítá s tím, že nová kosmická loď poletí mimo jiné i k Měsíci," prohlásil podle portálu dvice.com Vitalij Lopota, šéf raketové společnosti Eněrgija. "Pokud bude zajištěno řádné financování, začneme s testovacími lety vesmírné lodi v roce 2017." Ruský premiér Dmitrij Medveděv ve čtvrtek oznámil, že Moskva do roku 2020 vydá na podporu kosmického průmyslu 2,1 bilionu rublů (přes 1,3 bilionu korun). Tato finanční strategie jí má zajistit setrvání v čele kosmických mocností.

ČTĚTE TAKÉ:

Lopotova slova o "Měsíci a dalších destinacích" znamenají podle dvice.com lety k blízkým asteroidům a možná i k Marsu, což naznačuje, že loď bude vyvinuta v několika verzích. Rusko v minulosti oznámilo, že chce v letech 2020 až 2050 vyslat lidskou posádku k Měsíci a k Marsu.

Loď by měla zvládnout deset letů do kosmu

Plavidlo známé jako Pilotovaná dopravní loď nové generace (PTK NP) vychází z původního projektu Evropské vesmírné agentury (ESA) a ruského Roskosmosu, který počítal s vývojem společné pilotované kosmické lodi. Z plánů ale sešlo a ESA se soustředila na vlastní transportní systém ATV.

PTK NP má být stejně jako Sojuz bezkřídlá. Návrh mimo jiné počítá s tím, že plavidlo bude schopné automaticky i ručně zakotvit u orbitální stanice a bude mít dostatečné pohonné kapacity k opakovaným odpoutáním a připojením k orbitálním zařízením a následnému bezpečnému letu zpět na Zemi.

Na rozdíl od Sojuzu, který přistává pomocí brzdicích padáků, má PTK NP zaručit přesné a komfortní dosednutí a také opakovatelné využití. Místo padákového systému bude loď vybavena brzdnými a přistávacími raketami.

Životnost se předpokládá na 15 let a 10 vesmírných letů.

,
Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?