7. dubna 2012 15:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Rusko spolupracuje s Evropu na výzkumu Marsu

Start rakety Zenit-2SB nesoucí ruskou sondu Fobos - Grunt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Start rakety Zenit-2SB nesoucí ruskou sondu Fobos - Grunt | foto: Reuters

MOSKVA Evropská vesmírná agentura (ESA) a ruská Federální kosmická agentura (Roskosmos) podepíší do konce roku dohodu o ruské účasti na evropském projektu výzkumu Marsu, sdělila dnes ruská strana.

Od spolupráce na projektu ExoMars nedávno podle agentury AFP upustily z úsporných důvodů Spojené státy. Program ExoMars, který vypracovala ESA ve spolupráci s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA), počítá především s vysláním dvou sond na Mars.

První má vzlétnout v roce 2016 a druhá v roce 2018. Kromě jiného mají provést vrty a někdy brzy po roce 2020 přivézt na Zemi vzorky půdy Marsu. "Obě strany usoudily, že projekt je proveditelný a pro všechny vědecky přínosný. Bylo rozhodnuto, že se připraví oficiální dohoda, která se podepíše do konce roku 2012," uvedla v prohlášení ruská agentura po dnešním jednání svého vedení s představiteli ESA v Moskvě.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Zpráva přišla poté, co Rusko loni zaznamenalo řadu neúspěchů, včetně nezdaru první meziplanetární mise po 15 letech, kdy se ruská sonda Fobos-Grunt po startu nevydala na plánovanou cestu k Marsu, ale zřítila se do Tichého oceánu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz