Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Rusko spolupracuje s Evropu na výzkumu Marsu

Start rakety Zenit-2SB nesoucí ruskou sondu Fobos - Grunt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Start rakety Zenit-2SB nesoucí ruskou sondu Fobos - Grunt | foto: Reuters

MOSKVA Evropská vesmírná agentura (ESA) a ruská Federální kosmická agentura (Roskosmos) podepíší do konce roku dohodu o ruské účasti na evropském projektu výzkumu Marsu, sdělila dnes ruská strana.

Od spolupráce na projektu ExoMars nedávno podle agentury AFP upustily z úsporných důvodů Spojené státy. Program ExoMars, který vypracovala ESA ve spolupráci s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA), počítá především s vysláním dvou sond na Mars.

První má vzlétnout v roce 2016 a druhá v roce 2018. Kromě jiného mají provést vrty a někdy brzy po roce 2020 přivézt na Zemi vzorky půdy Marsu. "Obě strany usoudily, že projekt je proveditelný a pro všechny vědecky přínosný. Bylo rozhodnuto, že se připraví oficiální dohoda, která se podepíše do konce roku 2012," uvedla v prohlášení ruská agentura po dnešním jednání svého vedení s představiteli ESA v Moskvě.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Zpráva přišla poté, co Rusko loni zaznamenalo řadu neúspěchů, včetně nezdaru první meziplanetární mise po 15 letech, kdy se ruská sonda Fobos-Grunt po startu nevydala na plánovanou cestu k Marsu, ale zřítila se do Tichého oceánu.

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?