Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Existuje yetti? Na Sibiři prý našli jeho srst

Bigfoot | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bigfoot | foto: Reprofoto

MOSKVA Vášnivé spory mezi vědci, politiky i laickou veřejností rozpoutal nález v jedné jeskyni na jihu Sibiře: část diskutujících je skálopevně přesvědčena, že nalezená srst konečně potvrzuje existenci yettiho alias sněžného muže, část o věrohodnosti důkazu v podobě "deseti chlupů" stejně silně pochybuje.

Nález se podařil během loňské konference o yettim, kdy skupina účastníků akce podnikla výlet do Azasské jeskyně v Kemerovské oblasti, známější spíše jako uhelný region Kuzbas. Senzace měla dozvuk i v politice: o yettiho se střetli místní kandidáti na poslance, bývalý boxer Nikolaj Valujev v dresu vládní strany a jeho komunistická oponentka Nina Ostaninová.

K TÉMATU:

"Nebyla to žádná vědecká expedice. Účastníci si udělali výlet a doprovázeli je novináři. Podle mého názoru není tento důkaz věrohodný," řekl listu The Moscow Times biolog Jeff Meldrum z Idaha, který se na výpravě podílel. V jeskyni prý nebyly jiné známky pobytu yettiho, vyjma prázdných lahví od limonád a obalů od potravin.

Odměna za dopadení yettiho

Naopak podle jiného výletníka, petrohradského profesora chemie Valentina Sapunova analýza DNA a mikroskopické zkoumání "na 60 až 70 procent" potvrdily, že srst patřila sněžnému stvoření, podobnému spíše člověku než divé zvěři. A před novináři Sapunov odhadl, že na Sibiři v tlupách přežívají na dvě stovky sněžných mužů. A nejspíše i žen.

Kemerovský gubernátor Amangeldy Tulejev už vypsal na dopadení yettiho odměnu milion rublů (asi 600 000 korun). Ale skeptici mají podezření, že celý humbuk je jen trik, který má do zapadlé oblasti přilákat více turistů.

Honba za senzací

"Sapunov lže. Přinesl do ústavu nějaké chlupy a pak si stěžoval, že je věda nebere vážně. Zželelo se mi ho a nařídil jsem genetikům, aby je prozkoumali. Ale nepovedlo se jim získat žádný genetický materiál," tvrdí šéf petrohradského zoologického ústavu Oleg Pugačov. Chlupy mohly patřit kozlu, medvědu či jinému zvířeti. A Sapunova prý vyžene, jestli se mu ještě někdy objeví na očích.

Kde všude se yetti objevil?

Z Ruska už byla ohlášena více než tisícovka údajných svědectví o yettim, který by měl žít nejen na Sibiři, ale i na Kavkazu, na Urale, v okolí Kirova či dokonce Petrohradu. V tom, jak dokonale yetti dokáže unikat kontaktu s lidmi, tuší kemerovské úřady úžasné schopnosti, a tak by dopadení alespoň jednoho yettiho mohlo lidstvo obohatit o přesné předpovědi budoucnosti. Či alespoň počasí.

O falešné honbě za senzací je přesvědčena i genetička Světlana Borinská, podle které se objevy nejprve publikují ve vědeckých časopisech právě proto, aby je kolegové mohli prověřit. Sapunova sice osobně zná, ale neví nic o tom, že by někdy pracoval s DNA. Zato jej provází pověst, že je už od mládí zaníceným fanouškem sněžného muže.

Sapunov odpovídá, že věda yettiho potřebuje a že existence mnoha živočišných druhů byla prý dokázána na základě ještě chabějších důkazů. Nicméně profesor připouští, že "pro analýzu DNA bylo materiálu příliš málo".

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....