Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci se pochlubili Putinovi vodou z Antarktidy

Vladimir Putin si prohlédl vzorky vody z Vostoku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin si prohlédl vzorky vody z Vostoku | foto: Reuters

MOSKVA Ruský premiér Vladimir Putin si dnes v Kremlu prohlédl první vzorky vody, kterou v minulých dnech ruští vědci odebrali z obrovského antarktického jezera Vostok ležícího miliony let pod příkrovem ledu.

Vědci si slibují, že vzorky vydají svědectví o možném vývoji forem života v prostoru zcela izolovaném od okolního světa.

Putina ale podle ruských médií zajímalo, jak tajemná voda chutná. "Napili jste se toho?" vyzvídal na ministrovi životního prostředí Jurije Trutněva, který se s tekutou trofejí do Kremlu dostavil. "Nenapili," zněla odpověď. "Tak to je škoda. Mohlo se říkat, že vodu z dávnověku pili dinosauři a Trutněv," poznamenal premiér.

Jezero je dlouhé 300 kilometrů

Ruští experti získali vzorky minulou neděli, když čtyřkilometrovou vrstvou ledu dvakrát pronikli do hlubin jezera Vostok. Jezero, ohřívané energií zemského jádra, je největším z asi 400 antarktických vodních ploch skrytých pod ledem. Jeho šířka dosahuje 30 až 80 kilometrů, dlouhé je 300 kilometrů. Hloubka jezera je až jeden kilometr.

Tým ruských vědců, kteří se provrtali do jezera Vostok. 6. února 2012

Tým ruských vědců, kteří se provrtali do jezera Vostok. 6. února 2012

Trutněv Putinovi řekl, že ruská vědecká obec je na úspěch z Antarktidy náležitě pyšná. Mnozí světoví experti srovnávají proniknutí do jezera s přistáním na cizí planetě a očekávají objevné informace o dávných dějinách pozemského života.

"Musíme promyslet, jak je odměníme," poznamenal premiér na adresu úspěšných polárníků. "Pár návrhů je na cestě," ujistil Putina ministr.

,
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...