12. února 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci se pochlubili Putinovi vodou z Antarktidy

Vladimir Putin si prohlédl vzorky vody z Vostoku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin si prohlédl vzorky vody z Vostoku | foto: Reuters

MOSKVA Ruský premiér Vladimir Putin si dnes v Kremlu prohlédl první vzorky vody, kterou v minulých dnech ruští vědci odebrali z obrovského antarktického jezera Vostok ležícího miliony let pod příkrovem ledu.

Vědci si slibují, že vzorky vydají svědectví o možném vývoji forem života v prostoru zcela izolovaném od okolního světa.

Putina ale podle ruských médií zajímalo, jak tajemná voda chutná. "Napili jste se toho?" vyzvídal na ministrovi životního prostředí Jurije Trutněva, který se s tekutou trofejí do Kremlu dostavil. "Nenapili," zněla odpověď. "Tak to je škoda. Mohlo se říkat, že vodu z dávnověku pili dinosauři a Trutněv," poznamenal premiér.

Jezero je dlouhé 300 kilometrů

Ruští experti získali vzorky minulou neděli, když čtyřkilometrovou vrstvou ledu dvakrát pronikli do hlubin jezera Vostok. Jezero, ohřívané energií zemského jádra, je největším z asi 400 antarktických vodních ploch skrytých pod ledem. Jeho šířka dosahuje 30 až 80 kilometrů, dlouhé je 300 kilometrů. Hloubka jezera je až jeden kilometr.

Tým ruských vědců, kteří se provrtali do jezera Vostok. 6. února 2012

Tým ruských vědců, kteří se provrtali do jezera Vostok. 6. února 2012

Trutněv Putinovi řekl, že ruská vědecká obec je na úspěch z Antarktidy náležitě pyšná. Mnozí světoví experti srovnávají proniknutí do jezera s přistáním na cizí planetě a očekávají objevné informace o dávných dějinách pozemského života.

"Musíme promyslet, jak je odměníme," poznamenal premiér na adresu úspěšných polárníků. "Pár návrhů je na cestě," ujistil Putina ministr.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.