Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Ruský vědec chtěl křížit lidi s opicemi. Pokusy financoval Stalin

Šimpanzi bonobo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šimpanzi bonobo. | foto: Shutterstock

Bylo by možné vytvořit křížence mezi člověkem a opicí? Patrně vám to zní jako bizarní nápad. Na začátku 20. století se tím ale vědci opravdu zabývali. A výzkum křížení lidí s opicemi finančně podpořil přímo Stalin.

„Pro sovětskou vědu byla 20. léta zlatým věkem. Všechno bylo možné,“ říká historička Alexis Pogorelskin. Hlavním zastáncem této myšlenky byl ruský vědec Ilja Ivanovič Ivanov. S mezidruhovým křížením měl totiž bohaté zkušenosti. Podařilo se mu například zkřížit zebru s oslem nebo s koněm Převalského. Věřil proto, že i spojení člověka a opice je možné.

O spojení člověka s opicí snil Ivanov už od roku 1910 a dokonce zpracoval náčrty, jak by mohli kříženci vypadat. V roce 1925 se na Ivanova usmálo štěstí. Sám Josif Stalin mu přidělil vysoký vědecký grant (v přepočtu šlo asi o tři miliony korun). Stalin byl tehdy oslněn zprávami o genetických pokusech v Německu a možnost vytvoření „superopice“ nebo „superčlověka“ ho uchvátila.

Šimpanz

Ivanov okamžitě odjel do Afriky a začal pracovat na splnění svého snu. Chtěl zde umělé oplodnit šimpanzí samice lidským semenem. V africké Guinei se pokusil inseminovat tři šimpanzí samice, ale žádná z nich nezabřezla. Nicméně nadále věřil tomu, že jeho teorie je pravdivá, a že člověka se šimpanzem zkřížit lze. Z dokumentů v ruských archivech vyplývá, že této teorii věřil i Stalin. Někteří historici tvrdí, že se mu zamlouvala myšlenka využít případné křížence jako silné a agresivní vojáky.

Když se Ivanov z Afriky vrátil, rozhodl se přemístit do Gruzie a tam v pokusech pokračovat. Ale jinak. Chtěl oplodnit dobrovolnice opičím spermatem. Tento postup měl pro Ivanova klíčovou výhodu, nebylo nutné mít k dispozici tolik zvířat. Stačil jen jeden dárce. Do Gruzie si proto nechal přivézt orangutana jménem Tarzan. Ivanov marně hledal dobrovolnice, které by se nechaly oplodnit opičím spermatem, jednu našel až v roce, ve kterém orangutan Tarzan zemřel. Tyto pokusy se proto nikdy neuskutečnily.

Více se o mezidruhovém křížení dozvíte ve videu.


Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!