Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Rusové vybrali posádku pro 'let' k Marsu

Účastníci ruského vědeckého programu MARS 500 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Účastníci ruského vědeckého programu MARS 500 | foto: ČTK

Moskva  Institut lékařsko-biologických problémů v Moskvě vybral ruskou část mezinárodní dobrovolnické posádky, která podnikne simulovaný let na Mars. Zkouška je součástí projektu s názvem Mars 500, při kterém chtějí vědci zjistit, jak se bude posádka chovat během plánovaného letu ke čtvrté planetě naší sluneční soustavy.

"Ruská posádka byla vybrána, zbývá určit zahraniční účastníky," řekl podle agentury AFP mluvčí Institutu lékařsko-biologických problémů (IBMP) Pavel Morgunov. Neupřesnil ale, kolik členů bude mít ruský tým. Více bude známo po pravoslavných vánočních svátcích, které v Rusku skončí v neděli, dodal.

Test, při němž se skupina dobrovolníků nechá uzavřít na celých 520 dní do zvláštních prostor, aby tak simulovala podmínky letu k "rudé planetě", by měl začít na jaře. První část pokusu skončila v roce 2009. Čtyři Rusové, Francouz a Němec tehdy podstoupili 105 dní trvající "let" v moskevské laboratoři.

Vědce zajímá, jakým způsobem se lidé na dlouhodobých cestách vesmírem vyrovnají se stresem, jak budou jednotlivci vycházet s kolektivem a jak se izolace projeví na kvalitě spánku a imunitě.

Odborníci předpokládají, že více než 50 milionů kilometrů dlouhý let člověka na Mars, by se mohl uskutečnit okolo roku 2030. Trvat bude asi 250 dní. Zhruba měsíc pak bude vesmírné plavidlo kroužit kolem planety, zatímco část posádky přistane s modulem na povrchu. Dalších 240 dní si vyžádá návrat na Zemi.

Obdobný experiment se v Rusku uskutečnil na přelomu let 1999 a 2000. Tehdy ovšem skončil skandálem, když si jeho kanadská účastnice stěžovala, že ji ruský šéf týmu obtěžoval a že další dva ruští účastníci se spolu servali do krve. Ruští představitelé ovšem tehdy incidenty zlehčovali a připsali je na vrub kulturních rozdílností a stresu.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?