Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Rusové chtějí na ISS pěstovat rajčata, papriku a rýži

Astronaut Ron Garan na robotické paži opravuje raketoplán Atlantis ve volném vesmíru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Astronaut Ron Garan na robotické paži opravuje raketoplán Atlantis ve volném vesmíru | foto: Reuters

MOSKVA Ruští vědci chtějí na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) vyzkoušet i pěstování rajčat, papriky a rýže. Využijí k tomu skleník Lada, s jehož úpravami se počítá v roce 2015. Dříve se s jinými plodinami už v kosmu experimentovalo, pro zmíněné tři to ale bude premiéra. Podle agentury ITAR-TASS to řekla Margarita Levinskichová, vedoucí pracovnice Ústavu lékařských a biologických otázek (IMBP) Ruské akademie věd.

"Plánujeme experimenty s rýží, rajčaty a paprikou. To jsou kultury, které se ve vesmíru ještě nepěstovaly," řekla podle agentury Levinskichová. "Chceme pokračovat ve zkoumání vlivu ovzduší stanice a jejího mikrobiologického prostředí na rostliny," dodala.

Pohled na stanici ISS ze vzdalujícího se raketoplánu Atlantis

Pohled na stanici ISS ze vzdalujícího se raketoplánu Atlantis

K tomu bude potřeba modifikovat palubní skleník Lada, který na ISS funguje už od roku 2002. Úpravy se podle vědkyně budou týkat zejména výměny řídícího systému a způsobu osvětlování - zářivky nahradí LED žárovky.

Levinskichová připomněla, že IMBP v kosmu dosud provedla 23 experimentů s rostlinami - šest na bývalé sovětské orbitální stanici Mir a 17 na ISS. Posádky už mimo jiné pěstovaly hrách a pšenici.

"Na základě výsledků lze říci, že k žádnému poklesu výnosnosti rostlin, k degradaci produktivnosti semen nedošlo," konstatovala Levinskichová k pěstování hrachu. Pokud jde o "supertrpasličí" pšenici, byla na ISS získána semena "nezvykle vysoké kvality". To podle ní potvrzuje, že použitá technologie je vhodná pro pěstování plodin v podmínkách kosmického letu.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Najdete na Lidovky.cz