Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Ruští vědci nalezli v žilách mamuta tekoucí krev. Zkusí jej klonovat

V roce 2007 bylo na Sibiři nalezeno téměř neporušené tělo mladé mamutí samice Ljuby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V roce 2007 bylo na Sibiři nalezeno téměř neporušené tělo mladé mamutí samice Ljuby. | foto: Reprofoto

Pozůstatky mamuta, který byl objeven na Sibiři začátkem května, mají v žilách tekoucí krev, potvrdili to vědci, kteří tělo zvířete zkoumají. Nález zvedá vlnu optimismu mezi těmi, kteří doufají v možnost naklonování tohoto prehistorického tvora.

Dobře zachovalé pozůstatky dospělé mamutí samice byly objeveny expedicí ruských vědců na jednom z Ljachovských ostrovů v Severním ledovém oceánu. Vedoucí skupiny, Semyon Grigoryev, který je vědeckým pracovníkem na Severovýchodní federální univerzitě v Jakutsku, usuzuje stáří nálezu na 10 000 až 15 000 let, píše server thenewage.co.za.

Po několika tisících let proudila mamutovi z břicha krev

Nejpřekvapivější na nálezu je právě jeho zachovalost, a to hlavně spodní části samiččina těla. Odstranění ledu v této oblasti porušila kožní tkaninu a z břicha jí začala proudit tmavá krev, a to i přesto, že se okolní teplota pohybovala okolo -10°C. „Toto je nejúžasnější nález mé kariéry,“ uvedl pro agenturu AFP Grigoryev. „Jak je možné, že se krev zachovala v tekuté formě? Dokonce i svalová tkáň je červená, má stejnou barvu jako čerstvé maso,“ dodal.

Mamut severní

Samice byla klasifikována jako „mamut severní“ (Mammuthus primigenius), což je jeden z posledních vyvinutých druhů mamutů před jejich vyhynutím; je také nejbližším příbuzným dnešního slona indického. Představuje první nález dospělé samice a její dožitý věk byl odhadnut na 50 až 60 let. Ruští vědci nyní exemplář uchovávají na neznámém místě v severním Rusku. „Existuje možnost, že by nám byla samice ukradena,“ má obavy Grigoryev.

Zatímco vrchní polovina mamutího těla byla s největší pravděpodobností požitá tehdejšími predátory a zbyla z ní tak jen kostra, spodní část zůstala dobře zachovalá, jelikož zamrzla v přírodním jezírku, ve kterém zvíře nejspíše zahynulo.

Podaří se vědcům po naklonování psa i klon mamuta?

Tento objev přináší nové naděje výzkumníkům a vědeckým pracovníkům, kteří se snaží o návrat tohoto vyhynulého druhu naklonováním. „Tento nález nám snad umožní odejmutí živých buněk, jejichž DNA by se dalo použít v klonovacím procesu,“ věří Grigoryev a dodává, že žádné z předešlých nalezených mamutích pozůstatků nenabízely tak dobře zachovalou tkáň, která by obsahovala dostatečné množství živých buněk potřebných k tomuto účelu.

Severovýchodní federální univerzita uzavřela minulý rok dohodu o spolupráci s jihokorejským vědcem Hwang Woo-Sukem, zaštítěným Sooamskou biotechnickou výzkumnou nadací, který roku 2005 přivedl na svět prvního naklonovaného psa. Spolu s dalšími vědci z Jižní Koreje, Ruska a Spojených států budou v příštích měsících zkoumat pozůstatky nalezené mamutí samice a potencionální možnosti jejich dalšího vědeckého využití.

Kontroverze ohledně klonování živých organismů stále přetrvává.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!