22. března 2016 6:32 Lidovky.cz > Relax > Věda

Ruští vědci našli v permafrostu 12 tisíc let zamrzlé štěně

Ruští vědci našli v permafrostu 12 tisíc let zamrzlé štěně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruští vědci našli v permafrostu 12 tisíc let zamrzlé štěně | foto: YouTube

MOSKVA Vědci v Rusku odebrali vzorky tkáně z mumifikovaného štěněte, které bylo asi 12 000 let zamrzlé v permafrostu na Sibiři. Jde o nejstarší podobný nález, napsal zpravodajský server The Times.

Podle Pavla Nikolskyho, který se účastní výzkumu, je nalezený psík velmi dobře zachovaný. „Jednou z nejdůležitějších věcí je to, že je velmi dobře zachovalý mozek,“ uvedl.

„Stupeň zachovalosti je asi 70 až 80 procent. Až ho vyjmeme, budeme to moci určit přesněji. Zatím ho vidíme jen na skenech magnetické rezonance. Dá se říct, že jde o jeden z prvních případů, kdy jsme získali mozek zástupce psovitých z období pleistocénu,“ dodal.

Tělo štěněte bylo nalezeno v loňském roce v bahně jedné z jakutských řek. Místní obyvatelé našli dalšího psa v mělčí půdě na stejném místě už v roce 2011. Předpokládá se, že oba psi, kteří jsou odhadem 12.450 let staří, zahynuli při sesuvu půdy. Je možné, že už byli domestikováni lidmi.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz