Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Rybky v ceně zlata. Akvaristé představí divy

Krevetka Caridina cantonensis | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krevetka Caridina cantonensis |

TCHAJ-PEJ Drobná krevetka, která tyrkysově světélkuje, anebo rybka s "lidskou tváří" a dlouhým ocasem. To jsou některé z novinek mezi akvarijními tvory, které se koncem tohoto týdne představí na tchajwanském akvaristickém veletrhu. Cena rybek je ovšem vyšší než kdyby byli ze zlata.

Krevetka Blue Velvet, která tyrkysově září, byla vyšlechtěna z oblíbeného druhu s latinským jménem Neocaridina heteropoda, jenž má průhledné tělo a červenou hlavu. "Objevili jsme v těchto průhledných krevetkách geny modré barvy a pokusili jsme se je zesílit," řekl šlechtitel I Čch'-tchaj. "Po roce se modrá barva krásně ukazuje, ale samozřejmě je tu ještě prostor pro vylepšení," dodal.

Krevetka Neocaridina heteropoda

Krevetka Neocaridina heteropoda

Dalším novým druhem, který I vyšlechtil, je "čokoládová krevetka", jež je křížencem mezi krevetkou kantonskou (Caridina cantonensis), krevetkou kantonskou poddruhu "včela" a původními tchajwanskými horskými krevetkami. U ní se už nyní objevuje hnědá barva, ale potrvá ještě šest až sedm let, než se geny stabilizují natolik, že výsledkem bude drobný, čokoládově zbarvený mořský živočich, uvedl I.

Tchaj-wan, tradiční vývozce akvarijních rybek
Na veletrhu se představí také drobné svítící rybky, u nichž bylo fluorescenčního efektu dosaženo genetickou modifikací - vpravením genů medúz a korálů. "Dorůstají jen maximálně dvou centimetrů, ale jejich těla září velmi jasně, už když jsou centimetr dlouhé," řekl šlechtitel rybky Lin Jü-chou. "Hodí se zvláště dobře pro malá akvária pro děti," dodal.

Tchaj-wan vyváží více než 80 procent akvarijních živočichů do zahraničí. Kdo by měl zájem o některou z novinek, musí ale sáhnout hodně hluboko do kapsy. Genotypy obou krevetek se v online aukci dražily za 16.000 tchajwanských dolarů (asi 9500 korun), a protože jedna krevetka váží méně než gram, jsou centimetr dlouzí tvorečkové dražší než zlato, které se dnes na světových trzích obchoduje za zhruba 1640 dolarů (28.800 korun) za unci (28 gramů).

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....