Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Samčí posila viru HIV

Vir HIV. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vir HIV. | foto: Reprofoto

Na světě žije asi 40 milionů lidí, kteří se infikovali virem HIV, a dalších dvacet milionů již zemřelo na AIDS. Více než 80 procent případů nákazy virem HIV padá na vrub přenosu pohlavním stykem, kdy je zdrojem nákazy sperma infikovaného muže.

Příčina vysoce účinného přenosu viru spermatem zůstávala dlouho záhadou. Tým německých vědců vedený Frankem Kirchhoffem z univerzity v Ulmu a Wolf-Georgem Forssmannem ze společnosti IPF PharmaCeuticals ji objasnil ve studii v časopise Cell.
Vědci izolovali z lidského spermatu nejrůznější bílkovinné molekuly a sledovali, jak přítomnost těchto molekul ovlivňuje průnik viru HIV do lidských buněk pěstovaných v laboratoři. Přitom narazili na zvláštní bílkovinná vlákna, která viru doslova umetala cestičku do nitra buněk. Ukázalo se, že vlákna vznikají ze zlomků molekul enzymu zvaného prostatická kyselá fosfatáza. Enzym se vyskytuje v semeni zcela přirozeně.

Zlomky jeho molekul vytvářejí vlákna, na která se „lepí“ virus HIV. S jejich pomocí pak virus mnohem snáze splyne s membránami na povrchu buňky a pronikne do jejího nitra. Pomoc bílkovinných vláken je zvláště účinná v případech, kdy je počet virových částic nízký. V těchto případech by virus svépomocí do buněk vůbec nepronikl. Po navázání na bílkovinná vlákna se mu to daří.

O tom, že vlákna sehrávají v přenosu viru významnou roli, se Kirchhoff a Forssmann přesvědčili v pokusech, kdy použili bílkovinná vlákna a virus k nákaze laboratorních potkanů. Virus s vlákny napadal zvířata mnohem účinněji.

Doposud se vědci domnívali, že vysoké riziko přenosu viru HIV spermatem je důsledkem vysoké koncentrace virových částic. „Pokud mají němečtí kolegové pravdu, tak jsme celou dobu pátrali na úplně špatném místě,“ přiznal v rozhovoru pro časopis Nature přední americký expert na virus HIV Christopher Pilcher.

Vznik vláken z bílkovinných molekul nebo jejich zlomků není v lidském těle ničím neobvyklým. Podobná vlákna se tvoří například v mozku lidí s Alzheimerovou chorobou nebo v nervové tkáni postižené lidskou obdobou „nemoci šílených krav“. Zatím ale nikdo neprokázal, že by bílkovinná vlákna zvyšovala riziko infekce virem. Objev vzbuzuje naděje pro vývoj zcela nového typu prevence AIDS.

„Zahájili jsme další výzkum, který má odhalit, jakým způsobem se virus HIV na bílkovinná vlákna váže. Zároveň pátráme po látkách, které dokážou této vazbě zabránit,“ prozradil Wolf-Georg Forssmann plány svého týmu.

Pokud se podaří objevit látku spolehlivě blokující vazbu viru HIV na bílkovinná vlákna, mohla by být přidávána do gelů s protivirovými léky, které se připravují jako ochrana lidí vystavených zvýšenému riziku infekce virem HIV.


 

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.