Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Šampiony nedělá genetika

Velká Pardubická - dostihy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velká Pardubická - dostihy | foto: Alžběta Jungrová Lidové noviny

Kvalitní strava, dobrý trénink a zkušený trenér jsou při chovu dostihových koní podstatně důležitější než zvučná jména rodičů. Milionové částky investované do dostihových šampionů se málokdy adekvátně projeví na úspěšnosti potomstva.

Podle studie otištěné v časopise Biology Letters jen zhruba deset procent sumy, kterou dostihový kůň za život vydělá, lze připsat vlivu dědičnosti.

Evoluční biologové Alastair Wilson a Andrew Rambaut z University of Edinburgh prozkoumali záznamy o životě a úspěších několika tisíc dostihových koní. Měli k dispozici data 554 hřebců, kteří se v minulosti či v přítomnosti účastnili dostihů a současně byli využíváni pro chovné účely. Díky tradiční britské vášni pro dostihy mohli výzkumníci vyhledat záznamy o výši výher mnoha generací předků těchto koní. Prošli záznamy až do roku 1922 a vytvořili tak databázi zahrnující 4476 koní.

Peníze měřítkem i prostředkem
Vědci porovnávali počty vítězství, výši získaných prémií a sumy, které si majitelé účtovali za připuštění. Podle očekávání se prokázalo, že potomek drahého hřebce vyhrává během života větší částku než zvíře s méně ušlechtilým rodokmenem. Ovšem genetika nehrála zdaleka hlavní roli.
„Dobré geny se sice dají koupit, ale nejsou nezbytně spojeny s nejvyšší cenou. Mnohem větší vliv má zřejmě skutečnost, že chovatel, který si může dovolit zaplatit vysokou sumu za připuštění své klisny, také hříběti zajistí lepší podmínky a trénink,“ řekl Alastair Wilson britské BBC.

Vliv prostředí je dominantní. Typ výživy, kvalita tréninku koně, závodní taktika a schopnosti žokeje v součtu ovlivňují výši celoživotních výher z 91,5 procenta. Na genetiku zbývá „pouhých“ osm a půl procenta.

Chovatelé v různých dobách neváhali utratit vysoké sumy za možnost připustit svou klisnu s fenomenálním hřebcem. Například potomka nejslavnějšího koně 19. století, hřebce St. Simona, získal jen ten, kdo zaplatil tehdy astronomickou částku 500 liber. A zdá se, že majitelé hříbat velké investice nelitovali. St. Simonovi potomci vyhráli celkem 17 klasických anglických dostihů. Neprotiřečí takové případy závěrům studie?

Z hlediska chovatele se méně než desetinový podíl na budoucím úspěchu může zdát malý. Ovšem pro biology jde o překvapivě vysoké číslo. V přirozených podmínkách přežití živočichů často záleží víc na náhodě než na schopnostech a tomu také zvířata přizpůsobují svou rozmnožovací strategii. V divoké přírodě vliv dědičnosti ovlivňuje přežití jedince jedním až dvěma procenty, uvádí Wilson. Ve světě, kde je cesta k úspěchu jasně definovaná a triumfy snadno měřitelné, se kvalitní geny rodičů mohou prosadit výrazněji. Ale ani v těchto ideálních podmínkách nepřeváží vliv prostředí.


Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?