Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Sarin: jed 26krát smrtelnější než kyanid. Zabíjí i kapka

Syrská opozice počítá mrtvé po chemickém útoku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syrská opozice počítá mrtvé po chemickém útoku. | foto: Reuters

WASHINGTON Smrtící nervový plyn, který podle USA použil syrský režim minulý měsíc při útoku na předměstí Damašku, vyvinuli nacističtí vědci v roce 1938. Látku původně zamýšlenou jako pesticid použil režim iráckého diktátora Saddáma Husajna v roce 1988 k zabití tisíců Kurdů ve městě Halabdža.

Tohoto paralyzujícího plynu, který nemá žádný zápach ani vůni, využila také sekta Óm šinrikjó ke dvěma útokům v Japonsku v 90. letech minulého století, napsala agentura AFP.

ČTĚTE TAKÉ:

Sarin vdechnutý do plic nebo vstřebaný kůží zabíjí ochromením dýchacího centra centrálního nervového systému a paralyzováním svalů kolem plic. Následkem je smrt udušením. Sarin může kontaminovat jídlo či vodu, uvedlo americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

"Sarin je šestadvacetkrát smrtelnější než plynný kyanid. Kapička o velikosti dírky od špendlíku zabije člověka," uvádí Světová zdravotnická organizace (WHO). Symptomy po vystavení účinku sarinu zahrnují nevolnost a prudké bolesti hlavy, rozmazané vidění, slinění, svalové křeče, zástavu dýchání a ztrátu vědomí.

Jednoduché techniky, dostupné suroviny

Nervové plyny všeobecně působí rychle; k jejich výrobě přitom stačí jednoduché chemické techniky a levné, běžně dostupné ingredience. Vdechnutí vysoké dávky - zhruba 200 miligramů - sarinu, může vyvolat smrt během pár minut, kdy není čas ani na projevení symptomů, uvádí Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Při vstřebání kůží trvá smrt déle a první příznaky se mohou objevit až po půl hodině, ovšem pak následuje rychlý nástup účinku. I v případě, že svou oběť nezabije, může sarin způsobit trvalé poškození plic, očí a centrální nervové soustavy. Tento plyn je těžší než vzduch, a tak se může nad oblastí držet až šest hodin v závislosti na počasí.

Název sarin dostala látka podle jmen chemiků, kteří ji náhodně objevili: Schrader, Ambros, Rüdiger a Van der Linde. Vědci se snažili vytvořit silnějšího pomocníka v boji proti plodinovým škůdcům, ale látky se poté chopila nacistická armáda a vytvořila z ní chemickou zbraň.

Kdy zabíjel sarin?

K nejhoršímu sarinovému útoku došlo v březnu 1988 v severoiráckém městě Halabdža, kdy zemřelo až 5 tisíc Kurdů a 65 tisíc dalších bylo zraněno. Irácká armáda tehdy použila směsici chemických látek obsahujících sarin, yperit a možná i nervový plyn VX, který je ještě desetkrát účinnější než sarin. Předpokládá se, že se jednalo o nejhorší útok chemickým plynem proti civilistům.

Sarin také zabil 13 lidé a zranil 6 tisíc dalších, když ho stoupenci japonské sekty Óm šinrikjó v březnu 1995 vypustili v tokijském metru. Sekta rovněž použila stejnou látku o rok dříve k útoku v japonském městě Macumoto, při němž zemřelo sedm lidí.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...