Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Satelit ROSAT dopadl na Zemi. Kam, se neví

Německý satelit Rosat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý satelit Rosat | foto: ČTK

BERLÍN Vysloužilý německý satelit Rosat vstoupil dnes časně ráno do atmosféry a zamířil k Zemi. Němečtí odborníci zatím nevědí, zda celý objekt na této cestě shořel, nebo zda některé jeho části dopadly na zemský povrch. Předpokládají, že jasno bude až během několika dnů.

Německé středisko pro letectví a vesmír (DLR) informovalo, že satelit do atmosféry pronikl mezi 03:45 SELČ a 04:15 SELČ. Přesnou dobu nelze určit, neboť spojení s umělou družicí bylo přerušeno v okamžiku, kdy jí k hranici atmosféry zbýval zhruba půlhodinový let dlouhý 20 tisíc kilometrů.
Satelit by měl z větší části shořet při průletu atmosférou, několik částí ale patrně vysokou teplotu vydrží.

DLR odmítl potvrdit spekulace, že satelit se rozpadl na několik částí, které skončily někde v Asii či v Indickém oceánu. "Během několika dnů vyhodnotíme údaje od našich partnerských agentur," uvedl představitel DLR.

Odborníci předpokládali, že na Zemi by mohly dopadnout zhruba tři desítky částí dvouapůltunového satelitu. Předem ovšem vyloučili, že by trosky mohly zatáhnout Evropu, Afriku a Austrálii, a za nepatrnou označili pravděpodobnost, že družice způsobí větší škody.

Satelit o velikosti dodávkového automobilu byl vyslán do vesmíru v červnu 1990 s úkolem zkoumat rentgenové záření, které atmosférický obal Země filtruje. Do řídícího střediska poslal mimo jiné snímky Měsíce, mlhoviny Andromeda a poprvé zaznamenal rentgenové záření z komet. Místo plánovaných 18 měsíců byl ROSAT v provozu plných devět let.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ KONZULTANT - PERSONÁLNÍ AGENTURA

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz