Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Saturnovy prstence jsou zřejmě ostatky po dávné 'kosmické vraždě'

Saturn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Saturn | foto: Reprofoto

WASHINGTON Jedna z nejdráždivějších záhad naší Sluneční soustavy - původ prstenců planety Saturn - může mít neméně přitažlivou odpověď. Nový výzkum naznačuje, že prstence mohly vzniknout v důsledku "kosmické vraždy", napsala agentura AP.

Oběť? Nepojmenovaný Saturnův měsíc, který zmizel před zhruba 4,5 miliony let. Podezřelý? Kotouč vodíkových plynů, který obklopoval Saturn v době, kdy se formovaly desítky jeho měsíců, ovšem nyní už z místa činu zmizel.

Příčina smrti? Nucený pád k Saturnu. A jediný důkaz, který vyšetřovatelům zůstal, jsou úžasné a barevné prstence.

Když měsíc odsouzený ke zkáze ve smrtící spirále padal k Saturnu, připravila ho planeta o jeho vnější ledovou krustu, z níž se poté vytvořily prstence. Alespoň tedy podle nové teorie, kterou v neděli v online vydání zveřejnil časopis Nature.

"Saturn byl spolupachatelem, a to vedlo ke vzniku prstenců," uvedla autorka studie Robin Canupová, astronomka z výzkumného ústavu v coloradském Boulderu. Záhada Saturnových prstenců "mate lidi po staletí", dodal astronom z Cornellovy univerzity Joe Burns, který se na studii nepodílel, ovšem je toho názoru, že nová teorie Canupové dává smysl.

Odlišné složení dráždilo vědce

Dosud převažovaly teorie, podle nichž se střetly některé z mnoha Saturnových měsíců, nebo do nich narazil asteroid, z čehož zůstaly trosky tvořící nynější prstence.

Problém je, že Saturnovy měsíce jsou tvořeny z půlky ledem a z půlky horninou, zatímco sedm prstenců kolem planety nyní tvoří z až 95 procent led a pravděpodobně bývaly z ledu úplně, dodala Canupová. Pokud by prstence vznikly ze srážky měsíců nebo nějakého měsíce s asteroidem, pak by podle ní v prstencích muselo být mnohem víc horniny, dodala.

Její teorie má počátky v době před miliardami let, kdy se vytvářely měsíce planet. Kolem Saturnu obíhal velký kotouč vodíkových plynů, což pomáhalo měsíce tvořit i ničit. Velké měsíce patrně pravidelně padaly k planetě, přitahovány plynným kotoučem.

Původní prstence byly gigantické

Tyto "spirály smrti" trvaly zhruba 10 000 let a klíčem k pochopení původu prstenců je to, co se s nimi dělo během této doby.

Podle počítačového modelu Canupové Saturn z velkých měsíců strhával led v době, kdy byly dost daleko od něho, aby led mohl být uvězněn v podobě prstence.

Původní prstence byly desetkrát až stokrát větší než dnes, dodala Canupová, podle níž se během doby led z vnějších prstenců spojil s některými z menších měsíců Saturnu. Takže to, co původně bylo měsíci a poté prstenci, je nyní novými měsíci.

Saturn má 62 známých měsíců, z nich 53 je pojmenováno.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...