Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Sčítání goril s velkými chybami

Goril je méně, než vědci předpokládali. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Goril je méně, než vědci předpokládali. | foto: Sarel Kromer

Nepříjemným překvapením skončilo sčítání goril horských v ugandském národním parku Bwindi. Vymírajících lidoopů zde žije méně, než se ochránci přírody dosud domnívali.

Národní park Bwindi je vedle konžského národního parku Virunga jediným místem, kde ještě žijí gorily horské ve volné přírodě. Přísně chráněnou rezervaci o rozloze 331 kilometrů čtverečních mělo obývat 336 těchto vzácných lidoopů. Stavy goril se určují podle počtu hnízd, které si gorily budují každý večer pro přespání, a podle množství výkalů. Gorila stráví noc ve svém vlastním hnízdě a ráno se v jeho blízkosti vykálí.

Zooložka Katerina Guschanski z Ústavu Maxe Placka pro evoluční antropologii v Lipsku se pokusila počítání goril zpřesnit. Analyzovala DNA odebranou z každé hromádky trusu nalezené ráno u opuštěných gorilích hnízd. Použila metodu genetického otisku, s jejíž pomocí kriminalisté identifikují oběti trestných činů či pachatele. Každá gorila má jedinečnou kombinaci vybraných úsekůDNA a ta ji jednoznačně charakterizuje. Záměna není možná.

Nová metoda ukázala, že v národním parku Bwindi žije pouze 302 goril. Původní metoda sčítání zvířat je nepřesná. „Předpokládali jsme, že si každá gorila staví na noc jen jedno hnízdo, ale nyní je jasné, že jich některé budují hned několik,“ řekla Katerina Guschanski v rozhovoru pro britský časopis New Scientist.
U mnohem početnějších goril nížinných už vědci stavbu několika hnízd zpozorovali. Rozšíření tohoto zvyku mezi gorily horské je novinkou. Důvodů pro výstavbu dalšího hnízda může být vícero. Gorily si například urychleně budují náhradu za příbytek, do kterého jim zespodu prosákla voda. Především mladší, nezkušená zvířata někdy shledají, že se jim hnízdo nepovedlo a neleží se jim v něm dost pohodlně. Obvykle se ho nepokoušejí vyspravit, ale pustí se rovnou do výstavby nového.

Korekce počtu goril na území národního parku Bwindi vrhla vážné pochyby na optimistická čísla dokazující, že populace horských goril pomalu roste. V roce 1997 napočítali vědci v Bwindi pomocí staré metody 300 goril. V roce 2003 stanovili jejich počet na 320. Na žádný z těchto údajů se však už výzkumníci nemohou spolehnout.
 „Nevíme, co se s populací goril v parku Bwindi děje, zda roste, nebo se zmenšuje,“ říká Katerine Guschanski. „Nejmenší chyby se dopustíme, když budeme předpokládat, že je populace goril stabilní. Na potvrzení si ale budeme muset ještě čtyři neb pět let počkat. Teprve pak budeme moci rozhodnout, co by se mělo s těmito zvířaty dále dělat.“

V národním parku Virunga žije zřejmě kolem 380 goril horských. Správností tohoto údaje jsou si vědci mnohem jistější, protože virunžské gorily jsou lépe přivyklé na kontakt s lidmi, a lze je proto počítat přímo.

Využití molekulární genetiky pro identifikaci jednotlivých zvířat a pro přesné určení jejich počtů se prosazuje v ochraně ohrožených druhů stále častěji. Čínští vědci například podobným postupem výraz Zvoní ně zpřesnili sčítání pand velkých.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?