Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Šéfem Akademie věd bude Jiří Drahoš

Novým předsedou AVČR by měl být Jiří Drahoš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novým předsedou AVČR by měl být Jiří Drahoš. | foto: Lidové noviny

PRAHA Akademický sněm zvolil novým šéfem Akademie věd fyzikálního chemika a jejího dosavadního místopředsedu Jiřího Drahoše. O post šéfa akademie se Drahoš utkal s ředitelkou Ústavu experimentální medicíny, fyzioložkou Evou Sykovou. Drahoš získal drtivou většinu hlasů a vyhrál v poměru 188 ku 27.

Členové Akademického sněmu argumentovali tím, že má chladnější přístup a bude s to udržovat korektní vztahy s představiteli různých politických stran.

Podle některých soudů členům vadí, že Syková dává najevo snahu Akademii věd podstatně zmodernizovat.

Volbu sněmu ještě projedná vláda a navrženého kandidáta předá ke jmenování prezidentovi Václavu Klausovi. Funkci převezme od nynějšího předsedy Václava Pačese na březnovém zasedání Akademického sněmu, který se bude konat v březnu příštího roku.

Kdo je Jiří Drahoš?
Devětapadesátiletý Drahoš působí v Ústavu chemických procesů Akademie věd.

Tři roky je už místopředsedou akademie s odpovědností za chemické vědy a vědy o živé přírodě. Zaměřuje se na hydrodynamiku vícefázových toků v chemických reaktorech. Publikoval přes 60 vědeckých prací, které byly 600krát citovány. Je spoluautorem deseti zahraničních a devíti domácích patentů.

V čele akademie se chce zaměřit na koncepční spolupráci s vysokými školami ve výzkumu a inovacích. Rozšířit chce působení špičkových zahraničních vědců v ústavech a zajistit vyšší účast pracovišť akademie v mezinárodních projektech.

Akademický sněm, který volí předsedu, je nejvyšším samosprávným orgánem akademie. Má 258 členů, z toho 189 interních, ředitelů pracovišť akademie a volených zástupců pracovišť. Mezi 69 externími členy jsou zastoupeny státní orgány, vysoké školy, průmysl, obchodní kruhy, banky i významní domácí a zahraniční vědci.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?