16. prosince 2008 13:11 Lidovky.cz > Relax > Věda

Šéfem Akademie věd bude Jiří Drahoš

Novým předsedou AVČR by měl být Jiří Drahoš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novým předsedou AVČR by měl být Jiří Drahoš. | foto: Lidové noviny

PRAHA Akademický sněm zvolil novým šéfem Akademie věd fyzikálního chemika a jejího dosavadního místopředsedu Jiřího Drahoše. O post šéfa akademie se Drahoš utkal s ředitelkou Ústavu experimentální medicíny, fyzioložkou Evou Sykovou. Drahoš získal drtivou většinu hlasů a vyhrál v poměru 188 ku 27.

Členové Akademického sněmu argumentovali tím, že má chladnější přístup a bude s to udržovat korektní vztahy s představiteli různých politických stran.

Podle některých soudů členům vadí, že Syková dává najevo snahu Akademii věd podstatně zmodernizovat.

Volbu sněmu ještě projedná vláda a navrženého kandidáta předá ke jmenování prezidentovi Václavu Klausovi. Funkci převezme od nynějšího předsedy Václava Pačese na březnovém zasedání Akademického sněmu, který se bude konat v březnu příštího roku.

Kdo je Jiří Drahoš?
Devětapadesátiletý Drahoš působí v Ústavu chemických procesů Akademie věd.

Tři roky je už místopředsedou akademie s odpovědností za chemické vědy a vědy o živé přírodě. Zaměřuje se na hydrodynamiku vícefázových toků v chemických reaktorech. Publikoval přes 60 vědeckých prací, které byly 600krát citovány. Je spoluautorem deseti zahraničních a devíti domácích patentů.

V čele akademie se chce zaměřit na koncepční spolupráci s vysokými školami ve výzkumu a inovacích. Rozšířit chce působení špičkových zahraničních vědců v ústavech a zajistit vyšší účast pracovišť akademie v mezinárodních projektech.

Akademický sněm, který volí předsedu, je nejvyšším samosprávným orgánem akademie. Má 258 členů, z toho 189 interních, ředitelů pracovišť akademie a volených zástupců pracovišť. Mezi 69 externími členy jsou zastoupeny státní orgány, vysoké školy, průmysl, obchodní kruhy, banky i významní domácí a zahraniční vědci.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!