20. dubna 2016 16:38 Lidovky.cz > Relax > Věda

Senát schválil školskou novelu. Přinese inkluzi i povinnou maturitu z matematiky

Ilustrační foto: Škola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Škola. | foto: Shutterstock

PRAHA Senát přes řadu výhrad schválil školskou novelu beze změn. Znamená to, že nová pravidla inkluze budou platit už od letošního září, příští rok budou jednotné přijímací zkoušky na střední školy a o čtyři roky později se bude povinně maturovat z matematiky. Novela přinese také povinné absolvování posledního roku mateřské školy.

Novelu, pro kterou ve středu hlasovalo 39 z 67 přítomných senátorů, nyní dostane k podpisu prezident.

Senátoři novelu schválili navzdory doporučení svých výborů, aby odmítli uzákonit nárok dvouletých dětí na místa v mateřských školách. Nyní jsou do školek přijímány zpravidla tříleté děti. Změna má platit od roku 2020 a podle ministryně školství Kateřiny Valachové je přirozenou reakcí na demografický vývoj. Má umožnit matkám, aby se dříve vrátily do zaměstnání. Kritici návrhu argumentovali tím, že školky by neměly být odkladištěm dětí, a preferovali výchovu v rodině.

Odklad nových pravidel společného vzdělávání žáků se speciálními potřebami v běžných školách prosazoval sněmovní školský výbor. Důvodem byla snaha poskytnout školám čas se na ně připravit. Podle Valachové by odklad nic nevyřešil a zkomplikoval by vyjednání finanční podpory pro tento typ vzdělávání zdravotně postižených dětí.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.