Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Sestavil kamasutru pro dinosaury. Teď je o paleontologa obrovský zájem

Obrazy Zdeňka Buriana jsou pořád krásné, ale z vědeckého hlediska je musíme brát s rezervou, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz paleontolog a ilustrátor Karel Cettl z Přírodovědecké fakulty UK v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obrazy Zdeňka Buriana jsou pořád krásné, ale z vědeckého hlediska je musíme brát s rezervou, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz paleontolog a ilustrátor Karel Cettl z Přírodovědecké fakulty UK v Praze. | foto: MAFRA - Michal Šula

"Vy jste ten, co zkoumá dinosauří sex?" zeptala se opatrně paní, která při vzniku rozhovoru s Karlem Cettlem seděla opodál. Po tom, co se objevil v televizi, studenta paleontologie poznávají i lidé na ulicích. "Důležitá je pro mne popularizace vědy, o 'dino-sutru' je na veřejnosti neuvěřitelný zájem," říká Cettl v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Díky 'dino-sutře', tedy jak říkáte kamasutře pro dinosaury, vás oslovil Jana Kraus s pozváním do jeho show. Zaskočil vás takový zájem o toto téma?
Když jsem dostal pozvání do televize, úplně jsem se rozklepal, protože něco takového jsem vážně nečekal. Do té doby vyšlo jen několik článků. Ohlasy byly ale skvělé i na hudebním festivalu Rock for people, kam jsme vylepili plakáty, a následně se strhl zájem i o trička s potiskem. Uspořádal jsem k tomuto tématu také přednášku. Mám radost, že se takto postupně lidé dají vtáhnout do vědy.

Bylo složité vyzkoumat, jakým způsobem tvorové, kteří vymřeli před miliony let, provozovali sex?
Prošel jsem veškerý dostupný materiál, co vůbec je. Při takové práci musíte vědět, jakým způsobem života žili, to všechno se do toho promítá. Dino-sutru jsem dělal vědeckou metodikou, jako bych na to dostal grant. Snažil jsem se to dělat tak, aby tam nebyly nějaké opravdu velké přešlapy a aby to co nejvíce odpovídalo realitě.

Jak dlouho jste na 'dino-sutře' pracoval?
To se dost těžko odhaduje, ale měsíc určitě. Někteří dinosauři jsou si dost podobní, což hodně usnadnilo práci. Ale přeci jenom nastudování a sesbírání dat trvá dlouho. Přeci jenom, jediné, co ke zkoumání máme, jsou jejich kosti. Navíc se věnuji ještě dalším věcem.

"Nevzali mě na žádnou výtvarnou školu, tak jsem si řekl, že to pro mě možná bude lepší a začnu se věnovat přírodním vědám. Na Přírodovědecké fakultě UK jsem vystudoval obor geobiologie, který spojuje geologii a biologii. Odtud byl jen krok k paleontologii

Plánujete ve zkoumáni sexu mezi dinosaurů pokračovat? Nebo se budete věnovat jinému tématu?
Upřímně řečeno bych na to grant asi nesehnal. Pro vědu to není zas až tak zajímavá záležitost. Pro ní není důležité, jak to proběhlo, ale spíše zařazení do ekosystému. Do budoucna ale považuji toto téma za vyčerpané. Plánuji se zabývat spíše vymřelými savci, ale jestli dojde i na jejich sexuální stránku života, nevím. Nechci celý život žít z 'dino-sutry'.

'Dino-sutra' v současné době představuje sérii obrázků. Chtěl byste projekt nějak dále posunout?
Nechci říkat, že budeme dělat knížku, protože beletristická knížka se na takovéto téma, které není zas tak nosné, napsat nedá. Uvažujeme, že bychom to udělali jako obrazovou knihu, v níž by byly náčrty, jak vypadal sex dinosaurů z různých úhlů pohledu, například jen kostry. Kniha by určitě šla obrazovou cestou, protože je pro lidi snazší si některé složitější anatomické věci představit. On to vlastně původně měl být kalendář, na každý den jedna pozice, jenže by to bylo hrozně monotónní.

Obrázky pářících se dinosaurů jste si kreslil sám? V televizi u nich byly přikresleny i vtipy...
To byly první skicy, které jsem si udělal, aniž jsem vůbec kdy tušil, že je někdo uvidí. A ty komiksové bublinky jsem tam napsal pro sebe a pro kolegy na pobavení. Ve výsledných obrázcích bublinky nejsou, protože jsem nechtěl překročit určitou mez. Snažil jsem se vyhnout tomu, aby mě napadali, že si z toho dělám velkou legraci. Vybalancování toho, kdy je to legrace a kdy to začíná být trapné, je složité a já se tomu snažím co nejvíc vyhnout.

Nedělá vám problémy mluvit o sexu takto otevřeně, i když 'jen' u dinosaurů?
Je to přeci jenom trochu citlivější téma, ale snažím se k němu přistupovat vědecky, což mi situaci v mnohém ulehčuje.

Karel Cettl (* 1987)

  • Karel Cettl (* 1987)
  • paleontolog a ilustrátor
  • absolvoval pražské gymnázium Na Pražačce s rozšířenou výukou výtvarné výchovy
  • vystudoval bakalářský obor Praktická geobiologie a magisterský obor Paleontologie se zaměřením na fosilní obratlovce na Přírodovědecké fakultě UK v Praze, nyní zde pokračuje v doktorském studiu
  • už během studia se začal věnovat odborné ilustraci, později také ilustraci časopisecké a knižní  (spolupracuje s Přírodovědci.cz, ABC, XB-1, jeho ilustrace vyšly také v časopisech Reflex, Živa a Vesmír)
  • zabývá se také komiksovou tvorbou a concept artem
  • má rád přírodu, komiksy, sci-fi, filmy, počítačové hry a hudbu mnoha žánrů
Sex u dinosaurů je lákavé téma.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...