Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Severní bílý nosorožec je samostatný druh, tvrdí čeští vědci

nosorožec bílý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy nosorožec bílý | foto: ČTK

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM Tým zoologů z Austrálie, Srí Lanky a České republiky zjistil, že na světě žije šest druhů nosorožců, tedy o jeden druh více než se dosud uvádělo.

Odborníci totiž považují takzvaného severního bílého nosorožce, který je dosud poddruhem nosorožce tuponosého, za samostatný druh. ČTK o tom informoval člen týmu Jan Robovský z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Výsledky výzkumu vědců nyní vyšly v časopisu PLoS One.

"Kriticky ohrožený severní tuponosý nosorožec ze středu afrického kontinentu je oproti nosorožci tuponosému z jižní Afriky natolik odlišný, že si zaslouží být samostatným druhem," uvedl Robovský. Podle vědců se severní bílý nosorožec liší od nosorožce tuponosého například vnějším vzhledem, velikostí, tvarem zubů i genetickými rozdíly. Nový druh by podle odborníků měl nést jméno nosorožec Cottonův (Ceratotherium cottoni).

Na světě nyní žije pouhých osm jedinců severních bílých nosorožců. Pár najdeme v zoo v americkém San Diegu, dva žijí v dvorské zoo a čtveřici těchto savců chovatelé vloni v prosinci z dvorské zoo převezli do keňské rezervace Ol Pejeta.

Zoologové věří tomu, že v přirozeném prostředí v Africe by se hormonální hladina samic mohla vrátit na normální úroveň, a tudíž by mohly zabřeznout. V zajetí se to nedařilo.

"Podle posledních zpráv z konce března se nosorožcům v keňské rezervaci daří dobře, jsou umístěni již ve velkém výběhu," řekl dnes ČTK zoolog dvorské zoo Jiří Hrubý, který výsledky studie týmu zoologů nechtěl komentovat, protože se s nimi ještě neseznámil.

Na konci prosince se objevila informace, že posádka ruského vrtulníku údajně objevila v jižním Súdánu tři kusy vzácných nosorožců severních bílých.

Zoologický systém dosud zná pouze pět druhů nosorožců. Nosorožce tuponosého, dvourohého, sumaterského, jávského a indického. Nosorožci, kteří mohou dosahovat hmotnosti až 3,6 tuny, patří mezi ohrožené druhy. V mnoha zemích jsou ilegálně loveni pro svoje rohy, prášek z rohu je totiž součástí některých lidových léčiv.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!