25. října 2016 14:42 Lidovky.cz > Relax > Věda

Šikanovat učitele je pro děti zábava. Kyberšikanu zažil každý pátý

Případ týrané učitelky na Střední průmyslové škole Na Třebešíně v pražských... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Případ týrané učitelky na Střední průmyslové škole Na Třebešíně v pražských... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Vytočit a pak natočit. To je heslo mnoha českých školou povinných dětí a teenagerů. Prostřednictvím chytrých telefonů a internetu sdílejí nahrávky s pedagogy, jimž takzvaně ruply nervy poté, co je žáci cíleně vyprovokovali, aby si mohli pořídit „vtipnou“ nahrávku. Stačí se podívat na YouTube. Ke zhlédnutí tam jsou videa s výmluvnými názvy „Nasraný učitel“ nebo „Učitel to nevydržel s nervama“.

Posmívat se učitelům, kupříkladu jejich řečovým vadám nebo typickým gestům, bavilo děti už za císařství. Avšak s příchodem elektronických médií dostala dětská škodolibost nové, dosud netušené možnosti projevu.

Že není takzvaná kyberšikana učitelů ojedinělým jevem, dokazuje mimo jiné Národní výzkum kyberšikany učitelů, za nímž stojí Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Do výzkumu, uskutečněného ve spolupráci se společnostmi O2 Czech Republic a Seznam.cz, se anonymně zapojilo přes 5100 učitelů základních a středních škol. Cílem bylo zjistit, jak je kyberšikana četná, kdo ji páchá a co lze proti tomu dělat.

Některou z forem šikany – buď v kyberprostoru (například na sociálních sítích) nebo třeba opakovaným večerním prozváněním mobilem – zažilo podle zmíněného výzkumu 22 procent tuzemských učitelů.

Šikana učitelů na internetu

Šikana učitelů na internetu

„Někdo umístil na web erotických služeb mou fotografii staženou ze školního webu a nabízel erotické služby,“ cituje výzkumná zpráva Pedagogické fakulty Univerzity Palackého třiapadesátiletou kantorku. V téměř čtyřiceti procentech případů byli pachateli žáci.

Zanedbatelný ovšem není ani podíl případů, kdy se agresorem stávají rodiče žáka; podle výsledků výzkumu je to osm procent. „V současnosti řešíme případ nahrávání vyučovacích hodin rodičem, který umístil nahrávací zařízení do synovy tašky. Bez souhlasu školy, jakož i zákonných zástupců spolužáků,“ uvádí v anonymním dotazníku osmačtyřicetiletý učitel.

Jaké další formy šikany učitelé zažívají? A proč pachatelé nakonec vyváznou bez trestu?