Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Šimpanz plánuje útoky na návštěvníky ZOO

Šimpanz Santino metá ve vzteku kameny po návštěvnících ZOO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šimpanz Santino metá ve vzteku kameny po návštěvnících ZOO. | foto: ČTK

Šimpanzům můžeme připsat další schopnost považovanou dosud za výhradně lidskou. Dokážou hromadit předměty, které v danou chvíli nepotřebují, a použijí je až při vhodné příležitosti. Jinými slovy plánují.

Šimpanz Santino není největším miláčkem návštěvníků zoo ve švédském Furuviku, ovšem pro přírodovědce je prvotřídní atrakcí. Opakovaně totiž pozorovali, jak třicetiletý samec chladnokrevně shromažďuje kameny a úlomky betonu, aby je později – už v záchvatu vzteku – metal po lidech. Podle odborníků je to přesvědčivý důkaz, že lidoopům nechybí schopnost plánovat.

Šimpanz Santino zbrojí kameny na návštěvníky ZOO do zásoby.

Už dlouho nelze tvrdit, že použití nástrojů je neklamným znakem lidskosti. Dokumentovaných případů, kdy zvířata, ať už ve volné přírodě nebo v zajetí, sáhla po nějaké pomůcce, stále přibývá. Nejčastěji si život usnadňují lidoopi, nechybí však ani příklady z ptačí říše. Japonští vědci dokázali k používání nástrojů motivovat dokonce i hlodavce. Šimpanzi si navíc vhodné předměty, například klacek, se kterým „loví“ termity, upravují. Vždy však zvířata pohání okamžitá potřeba – touha ukojit hlad.

V případě šimpanze Santina je to jiné. Kameny shromažďuje většinou hned ráno. Leze pro ně do vodního příkopu a staví z nich hromady. Když žádný vhodný nemůže najít, pustí se do destrukce betonové zídky, jejíž slabá místa odhaluje pozoruhodně dobře.

Kameny, které si šimpanz Santino připravil na návštěvníky ZOO.

Po příchodu prvních návštěvníků v šimpanzím samci roste neklid. Když ho moc otravují, rozzuří se a začne po nich metat připravené projektily.

„Ve chvílích, kdy šimpanz sbíral kameny nebo kdy si vyráběl munici, byl bez výjimky klidný,“ říká Matias Osvath, autor studie otištěné v posledním čísle vědeckého časopisu Current Biology. „Naopak vždy, když házel kameny, byl velmi vzrušený,“ dodává Osvath, který působí na univerzitě v Lundu. Odborníci se shodují, že jde o první doložený případ, kdy se chování zvířete neodvíjí od emocí, které právě zažívá, nýbrž je motivováno okolnostmi, které nastanou až podstatně později.

Studená válka s mazaným lidoopem
Z vědeckého hlediska je cenné, že poznání nového rysu šimpanzí psychiky nevyplynulo z komplikovaně inscenovaných experimentů, nýbrž ze spontánně vzniklé situace. Santino začal kameny sbírat v době, kdy dosáhl ve smečce vůdčího postavení. Bylo mu tehdy šestnáct let. Střelivo skladoval v části výběhu přiléhající k sektoru, jímž procházejí návštěvníci.

Ošetřovatelé balvany opakovaně odnášeli, ovšem Santino se nevzdal. „Je velice těžké ho zastavit, vždycky si najde nové kameny. A když na žádný dlouho nenarazí, prostě si vhodný vyrobí,“ lamentují jeho ošetřovatelé a dodávají: „Je to nekončící studená válka.“
Naštěstí má Santino špatnou mušku, takže návštěvníkům velké nebezpečí nehrozí. A komu by vadilo, že lidoop projevuje svou nepřízeň tak radikálně, může přijít v zimě. V tu dobu je ruch menší a Santino kameny nesbírá ani nehází.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.