Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Sítě třetí generace: poslední naděje na nový začátek?

Doba, kdy základnové stanice rostly jako houby po dešti, je dávno pryč. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doba, kdy základnové stanice rostly jako houby po dešti, je dávno pryč. | foto: Reprofoto

V souvislosti s příchodem iPhonu se začalo zase živě diskutovat o zprovoznění sítí třetí generace (UMTS), jejichž rozšíření u nás zaostává nejenom za Západní Evropou, ale i za Slovenskem. Každý operátor zaujal poněkud odlišný postoj.

O tom, že čeští operátoři po pohlcení nadnárodními koncerny zanedbávají svůj rozvoj a to hlavně v oblasti datových přenosů se mluví už dlouho, ale teprve příchod tohoto telefonu konečně rozproudil diskusi, na jejímž konci jsou jasná a srozumitelná vyjádření o budoucím vývoji.

O2: 3G je naše konkurenční výhoda
Při zahájení prodeje iPhonu 3G nezapomněl nejstarší operátor připomenout, že jedině v jeho síti budete moci naplno využít všech jeho možností. Činil tak dokonce i inzeráty přes celou plochu prodejny na Národní třídě, kde se lidí ve frontě před prodejnou T-Mobile ptal, proč stojí právě tady. Nikde se však už nechlubil tím, že 3G v jeho síti najdete jen v Praze, Brně a části Karlových Varů. Toho tedy využil T-Mobile na svou obranu a pochlubil se daleko lepším pokrytí EDGE, než jaké má O2.

Zdá se však, že v této „bouři ve sklenici vody“ bude mít poslední slovo O2. V tiskové zprávě se totiž zavázal, že do konce roku 2009 pokryje 20 - 30 největších českých měst. S výstavbou by se mělo začít už příští rok na jaře a jako první se dočkají obyvatelé Ostravy a Plzně. Během dalších dvou až tří let by se pokrytí mělo dočkat 70 % populace.

T-Mobile: Na 3G zapomeňte, přichází LTE
Pod tlakem okolností a stále sílící palbě otázek na rozvoj datových technologií se nakonec podařilo získat i vyjádření T-Mobile. To však příliš optimismu nepřináší, protože by dalo shrnout do jedné věty: na 3G zapomeňte. „Klasickou síť třetí generace zavádět nehodláme. V tuto chvíli by z našeho pohledu šlo o krátkodobou, nevýhodnou investici. Celá skupina T-Mobile chce v budoucnosti zavést technologii LTE, která nabízí dlouhodobý potenciál rozvoje,“ uvedla k situaci mluvčí T-Mobile Martina Kemrová.

O LTE (Long Term Evolution) se hovoří jako o plnohodnotné síti čtvrté generace, která má svými parametry definitivně smazat rozdíl mezi mobilním a pevným připojením. Rychlost stahování má dosáhnout až 300 Mbit/s, doba odezvy pak nemá přesáhnout 10 milisekund.

Takováto síť však vyžaduje vybudování nové infrastruktury stejně tak jako příchod zařízení, které s ní budou schopny spolupracovat. A protože je podle zástupců T-Mobile „předčasné mluvit o časových horizontech“, dá se předpokládat, že na praktické využití si v našich podmínkách ještě několik let počkáme.

Vodafone: Váhavý střelec
Licencí pro provozování sítí třetí generace disponuje i nejmenší a nejmladší český operátor – Vodafone. Ten však každoročně žádal o odklad s plněním licenčních podmínek, které mu přikazují pokrýt signálem Prahu.

Podle posledních vyjádření však Vodafone o tento odklad znovu žádat nehodlá – je tak vysoce pravděpodobné, že už v lednu 2009 spustí 3G síť na území Prahy. Dá se však předpokládat, že se žádného dalšího rozvoje nedočkáme.

Nejistá budoucnost
I přestože podle analytiků leží budoucnost mobilních sítí právě v přenosech dat a ne v hlasových službách, operátorům se do nákladného budování sítí moc nechce. A proto, byť jsme se dočkali jen nejrůznějších slibů a vyjádření, je třeba být vděčný iPhonu za to, že dokázal už několik stagnují situaci posunout zase o kousek dále.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....