Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Škaredí ptačí samci mají smůlu, hrozí jim staromládenectví

Sup - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sup - ilustrační foto | foto: Shutterstock

MADRID Zhruba deset procent ptáků skončí jako staří mládenci, protože nejsou dostatečně krásní, aby si našli partnerku. S tímto zjištěním přišli ornitologové z Columbijské univerzity v časopise Nature.

U některých druhů ptáků tudíž dochází k tomu, že samci jsou krásnější než samičky, mají lepší peří, barevnější a nápadnější, zatímco samičkám zůstala ta "horší" část a jejich opeření nevybočuje z průměru.

Vědci prokázali, že samečkové musejí bojovat, aby si našli partnerku. A jen těm nejkrásnějším se to nakonec podaří. Nadto bývají v těchto případech samičky velmi náročné, a to zejména ve chvíli, kdy chtějí mít mladé.

Tato teorie sexuálního výběru, kterou formuloval už Charles Darwin, vysvětluje, proč mnohé druhy počítají s páry, v nichž samička je ta "bledule", zatímco sameček hýří barvami.

Samečci mají smůlu častěji
Badatelé Rubinstein a Irby Lovette výzkum založili na sledování 45 druhů afrických špačků. Tento ptačí druh je velmi variabilní a některé druhy dokonce mají velmi nápadné hřebínky, zářivé a velké ocasy, skvrny na peří.

Podle ornitologů je sexuální výběr mnohem umocněnější, když ne všichni jedinci mají příležitost k reprodukci. Toto chování je ovšem častější u samečků. Samičky většiny druhů jsou úspěšnější, když se stabilně reprodukují.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...