Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Školství neumí poznat nadané děti, jejich talent přichází vniveč

školáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy školáček | foto: Shutterstock

BRNO České školství stále nevěnuje nadaným dětem takovou pozornost, jakou by potřebovaly pro plný rozvoj svých schopností. U některých se o jejich mimořádném talentu ani neví, protože jej učitelé nerozeznají.

Nadání se někdy projevuje nezvyklým způsobem nebo je provázeno třeba poruchou učení či jiným handicapem, řekli novinářům odborníci z Masarykovy univerzity, kde odstartoval projekt zaměřený právě na rozumově nadané děti.

ČTĚTE TAKÉ:

Učitelé často považují za nadané žáky ty, kteří jsou snaživí a dobře plní zadané úkoly, což je však značně omezený pohled. Zatímco bystré dítě umí odpovídat, má dobré nápady a často bývá vůdcem skupiny vrstevníků, nadané dítě klade další otázky, má neobvyklé nápady a často pracuje samostatně, případně vyhledává společnost starších dětí.

Podle odborníků jsou v populaci asi dvě až tři procenta žáků s mimořádným nadáním, takže jich do základních škol chodí možná přes 20 tisíc. Pedagogům se ale podle statistik z roku 2010/2011 podařilo identifikovat jen 1088 nadaných dětí.

Potíže ve škole - ilustrační foto

"Příležitost k adekvátnímu rozvoji talentu tak dostává jen velmi malá část z nich. Rádi bychom tento nepříznivý stav změnili," uvedla vedoucí projektu Šárka Portešová z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Projekty pro žáky i učitele
Pro nadané žáky na zapojených školách v Jihomoravském kraji nyní vzniknou dva vzdělávací programy, které pomohou s rozvojem jejich nadprůměrných schopností. Odborníci chtějí speciálně pracovat zvláště se žáky, kteří vynikají v matematice. Pozornost věnují také rozvoji jejich sociálních dovedností.

Další část projektu cílí na učitele. "Chceme jim poskytnout více informací v oblasti identifikace, specifik talentovaných dětí i rizik spojených s nevhodnými způsoby jejich vzdělávání," uvedla Portešová.

Vzniknou dva nové online kurzy, které učitelům pomohou s didaktickou i psychologickou částí jejich práce. Od července začne plně fungovat také speciální portál www.nadanizaci.cz. Celý projekt nazvaný Centrum Masarykovy univerzity pro rozvoj nadaných dětí v Jihomoravském kraji má rozpočet 5,5 milionu korun.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...