27. ledna 2014 6:30 Lidovky.cz > Relax > Věda

Školy a vědecké ústavy žádají 1,3 miliardy na přilákání expertů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Věda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věda | foto: Shutterstock

PRAHA Na přilákání špičkových expertů ze zahraničí a vytvoření excelentních vědeckých týmů vysoké školy a vědecké ústavy zažádaly o téměř 1,3 miliardy korun z peněz EU. Ministerstvo školství ale může rozdělit jen jednu miliardu korun. Ministerstvo to dělilo v tiskové zprávě. O dotaci požádalo 18 institucí, do února úředníci vyberou, které z nich podporu dostanou.

"Základem výzvy bylo angažmá odborníka s velkou zahraniční zkušeností ve výzkumu, který vybuduje v ČR stabilní koncepční tým. Tato výzva byla pilotním testem pro další programovací období po roce 2014, kde bychom chtěli využít náskok vzniklý vybudováním nových výzkumných infrastruktur a využít je pro co největší počet kvalitních výzkumných týmů," uvedl ministr školství v demisi Dalibor Štys.

PSALI JSME:

Peníze jdou z programu Výzkum a vývoj pro inovace. Školy a vědecké ústavy mohou žádat o částku od 20 do 100 milionů korun. Kromě velkých vědeckých center, která vznikají právě z peněz programu pro výzkum a inovace, mohou o peníze žádat i ostatní vědecké instituce.

Peníze na vybavení i příjem vědců

Peníze lze využít také na přístrojové vybavení, z dotace se může hradit i příjem vědců, a to až do 250 00 korun měsíčně. Instituce ale posléze budou muset prokázat úspěchy nového badatelského týmu. Očekává se například zapojení do mezinárodních grantových soutěží a společné projekty s předními výzkumnými organizacemi v zahraničí.

O dotaci žádá například Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava pro tým pracující na transformaci paliv. Technická univerzita v Liberci chce zkvalitnit výzkum v oblasti multifunkčních nanočástic a metamateriálů a plzeňská Západočeská univerzita pro výzkum spolehlivosti inteligentních průmyslových systémů. Pokud podporu dostanou, musí své projekty realizovat do konce roku 2015.

Kvůli pravidlům EU nedostanou podporu projekty z hlavního města. Dotaci dostanou příjemci do výše 85 procent celkových nákladů, zbytek půjde ze státního rozpočtu.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse