8. prosince 2015 12:41 Lidovky.cz > Relax > Věda

Školy zařazují výuku o islámu. Děti se dozví o terorismu i o uprchlících

Škola (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škola (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Islám, uprchlická krize, teroristické útoky. Děti se učitelů ptají na aktuální témata, o nichž denně slýchají ve zprávách a od rodičů. Bezradní kantoři si s interpretací nových problémů ne vždy vědí rady. S výukou jim mají pomoci nově připravené metodiky, jejichž autorkou je učitelka občanské výchovy Petra Slámová.

Prostřednictvím Asociace učitelů občanské výchovy, která pro své kolegy pořádá pravidelná školení, se materiály rozšiřují do škol po celé České republice.

Autorku metodik a zároveň členku vedení asociace inspirovala k vytvoření projektu praxe posledních měsíců. Média zaplavily zprávy o uprchlících, o muslimech slyšely děti diskutovat dospělé, často ne zrovna korektně. Do školy chodily „naočkované“ více či méně svéráznými názory. Učitelé se díky tomu ocitli pod palbou otázek a poznámek, na které bylo někdy obtížné správně reagovat. Nyní najdou doporučení a materiály na webových stránkách Občankáři.cz, kterou provozuje Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd. Stačí se jen bezplatně zaregistrovat.

Debata o aktualitách

„Ze strany žáků se setkáváme se zájmem, chtějí vědět, jak je to s uprchlíky doopravdy. A je úkolem dobrého občankáře na aktuální témata reagovat, probírat je a debatovat o nich, byť je to někdy obtížné,“ říká Michal Řezáč, předseda Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd.

Někteří učitelé prý nové metodiky kritizují s tím, že politika do školy nepatří. V opozici vůči nim stojí nejen Asociace učitelů občanské výchovy, ale i ministryně školství Kateřina Valachová. „Byla bych ráda, kdybychom se ve školách shodli na odsouzení terorismu, ale zároveň neviděli nepřítele v každém uprchlíkovi,“ uvedla. Pro cílené rozšiřování politického obzoru a občanského povědomí školáků se vyslovila v Interview ČT24. Konkrétní doporučení, jak to mají učitelé provést, ale nemá. „Je to věc každé školy, nedá se to naordinovat z Prahy,“ domnívá se ministryně.

Jak budou školy učit o muslimech? Co se děti od učitelů dovědí? A proč se někteří rodiče proti výuce bouří?

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!