17. října 2011 7:39 Lidovky.cz > Relax > Věda

Slavné teleskopy získají jméno. Navrhněte jej

Jedna z nejznámějších astronomických observatoří světa - Very Large Array v Novém Mexiku  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna z nejznámějších astronomických observatoří světa - Very Large Array v Novém Mexiku | foto: Shutterstock

AUSTIN Jedna z nejznámějších astronomických observatoří světa, která stojí v Novém Mexiku, chce ukončení rozsáhlé rekonstrukce oslavit novým jménem. Soustava obřích radioteleskopů v mexické poušti, kde se natáčely například filmy Kontakt nebo Den nezávislosti, zatím nese jen technicky prozaické označení VLA - Very Large Array (Velice rozsáhlá soustava).

Návrh na nové jméno může observatoři poslat kdokoli, vítěz bude oznámen v lednu. Nápady na pojmenování soustavy 27 gigantických antén mohou lidé posílat do letošního 1. prosince skrze internetové stránky. Členové americké Národní radioastronomické observatoře (NRAO) se pak rozhodnou, jaké jméno bude radioteleskopu nejvíce slušet.

Astronomové obyčejně při pojmenovávání svých technických nástrojů příliš tvůrčí nebývají. Radioteleskop v Chile například nese označení Very Large Telescope (Velice velký teleskop). Evropská jižní observatoř (ESO) zase plánuje stavbu největšího vesmírného dalekohledu světa s hlavním zrcadlem o průměru 42 metrů a mluví o něm jako o Evropském extrémně velkém teleskopu (E-ELT).

Lidovky.cz, ČTK