Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Sledujte záchranu antilopy Derbyho v přímém přenosu

Mladý samec antilopy Derbyho | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladý samec antilopy Derbyho | foto: Pavel Brandl

Dnes odpoledne odletěla do Senegalu první část výpravy českých odborníků, kteří již jedenáctým rokem bojují za záchranu kriticky ohrožené antilopy Derbyho.

Letos poprvé se čeští vědci vydají do Senegalu pod hlavičkou nově vzniklého občanského sdružení Derbianus CSAW při České zemědělské univerzitě v Praze, jehož členy tvoří především odborníci a studenti této instituce.

Poprvé budou mít příznivci antilopy Derbyho v České republice možnost sledovat průběh senegalské expedice den za dnem. Sdružení na svých stránkách www.derbianus.cz nachystalo rubriku "Živě ze Senegalu", v níž budou denně po dobu šesti týdnů k dispozici čerstvé informace o slastech i strastech práce v terénu.

"V terénu pochopitelně nemáme přístup na internet, takže novinky budeme předávat do ČR telefonicky," říká Magdalena Žáčková, která vede první část expedice. "Věříme, že tento způsob zpravodajství přímo z místa poskytne našim příznivcům dobrou představu o tom, jak naše práce probíhá," doplňuje Magda Žáčková.

První část výpravy má za cíl především identifikace mláďat narozených v průběhu prosince a ledna. Podle předběžných zpráv ze Senegalu se jich zatím narodilo 13. V rámci identifikace se určí otec a matka mláděte, mládě se vyfotografuje z obou stran a zaznamená se, kolik má pruhů. Podle nich lze každého jedince poznat i v dospělosti.

Druhá část výpravy, která se do Senegalu vydá 12. února, bude organizovat hlavně převozy vybraných jedinců antilopy Derbyho do nových stád. Antilopy jsou v současnosti v pěti oddělených stádech. Tři se nacházejí v rezervaci Bandia, dvě v rezervaci Fathala. Přesunem jedinců mezi stády se snižuje riziko příbuzenského křížení.

I experti z druhé skupiny budou svým kolegům v ČR předávat aktuální informace o převozech. Ty se pak ihned objeví na webu sdružení. "Určitě bude o co stát, jelikož práce se zvířaty v terénních podmínkách vždy přináší řadu nečekaných situací. A v africkém prostředí to platí dvojnásob," předpovídá Pavla Hejcmanová z občanského sdružení Derbianus, která má převozy na starost.

Západní poddruh antilopy Derbyho žije ve volné přírodě pouze v Národním parku Niokolo Koba v Senegalu v počtu menším než 200 kusů. V lidské péči žije několik desítek jedinců v rezervacích Bandia a Fathala v Senegalu. Mezinárodní unie pro ochranu přírody jej řadí do kategorie "kriticky ohrožený" podobně jako tygra sumaterského či gorilu horskou.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...