Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Sloučenina z moravské ropy a platiny by mohla léčit rakovinu

Práce v laboratoři (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce v laboratoři (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRNO Brněnští vědci Adolf Mistr a Petr Sova vytvořili sloučeninu, která podle dosavadních zkoušek dokáže léčit rakovinu. U myší nádory zmizely do měsíce, nyní se lék bude testovat na lidech.

Lékaři k výrobě použili hodonínskou ropu, která se pro výrobu léčiv používá, a platinu, informují Hospodářské noviny (HN).

Podle Mistra testy ukázaly, že látka by mohla účinkovat proti nádorům plic a prostaty. Odborníci končí první etapu testování na lidech, při níž zjišťovali toxicitu látky a to, jak se snáší s ostatními léčivy. Následovat budou další klinické studie. Zda látka opravdu na rakovinu zabírá, budou vědět za několik let.

Vědci na léku pracují od počátku 90. let. V roce 1998 si objev nové látky proti rakovině patentovali. Podle HN je šance, že objev zůstane v Česku, protože chemici sehnali peníze na klinické studie.

"Zájem ze zahraničí samozřejmě byl, ale my jsme shodou okolností získali grant z ministerstva průmyslu a obchodu, které výzkum tohoto léčiva spolufinancovalo," řekl deníku Sova. Jestli budou peníze i na další část klinického testování, neví. Aktuálně objevitelé hledají firemního sponzora.

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!