Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Slovenský archeolog se podílel na objevu mayského města. Jde o nejhustěji obydlenou oblast starověku

Desítky tisíc dosud neznámých staveb mayské civilizace, včetně pyramid a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Desítky tisíc dosud neznámých staveb mayské civilizace, včetně pyramid a... | foto: ČTK

Bratislava  Objev tisícovek dosud neznámých staveb mayské civilizace, který se podařil mezinárodnímu týmu vědců na severu Guatemaly, se řadí k největším archeologickým úspěchům svého druhu ve světě. Novinářům to ve čtvrtek řekl Milan Kováč, vedoucí slovenského týmu, který se na objevu podílel. Výzkum v oblasti bude pokračovat i v budoucnu.

„Objevit v průběhu jednoho roku 60 tisíc staveb a stovky starověkých měst nemá ve výzkumu dějin civilizací žádnou obdobu. Mayská civilizace je dnes minimálně tak zajímavá, jako egyptská nebo mezopotamská. Kromě její neuvěřitelné vyspělosti se před námi otevřel její rozsah a složitá infrastruktura, o kterých jsme předtím ani netušili,“ uvedl Kováč. 

Podle Kováče, který je také ředitelem centra meziamerických studií Filosofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě, výzkum v oblasti bude pokračovat dalších pět až sedm let. „Pravděpodobně jde o nejhustěji obydlenou oblast starověkého světa. Jde o kompaktně zastavěný region, ta města nemají hranice,“ řekl Kováč. Dodal, že zatím není známo, jak se tamní civilizace dokázala uživit, protože oblastí například netečou řeky.

K objevu pomohlo vědcům využití letecké laserové technologie LIDAR, která proniká pod pralesní povrch a odkrývá města, paláce, pyramidy, dávná zemědělská pole a jiné archeologické známé projekty. Stávající technologie umožňují rozlišit, zda se laserový paprsek odrazil od stromů, nebo se dostal na povrch země, přičemž dokáže vykreslit charakter tohoto povrchu.

Slovenští vědci pracují na projektech v Guatemale již téměř deset let. Po nasazení LIDARu se ve slovenském sektoru podařilo objevit více než desetinásobně více mayských staveb.

Do zmiňovaného výzkumu se Slovensko zapojilo jako jedna ze dvou evropských zemí. Data získaná slovenskými vědci pak podléhají analýze a zpracování za účasti dalších institucí, jakož i ověřování přímo v terénu.

Objev v Guatemale lze podle Kováče z hlediska svého rozsahu srovnat pouze s výsledky podobného výzkumu v Kambodži, kde byl před zhruba dvěma lety v okolí slavného chrámového komplexu Angkor Vat objeven široký pás středověkých měst, jejichž pozůstatky skryl tropický prales.

Mayská civilizace pokrývala oblast dnešního jižního Mexika, Guatemaly, Hondurasu, Salvadoru a Belize. V období mezi roky 250-900 našeho letopočtu dosáhli Mayové nejvyššího stupně rozvoje.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!