Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Slovenští vědci vyvinuli kožní náhrady z biomateriálů

Transplantace kůže - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Transplantace kůže - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRATISLAVA Vědci z bratislavské Slovenské technické univerzity (STU) vyvinuli náhrady kůže z biomateriálů, které mají hojivé účinky a které by měly zabránit nežádoucím imunitním reakcím. Univerzita o tom informovala na svém webu. Tento výzkum podle odborníků otevírá cestu k vytváření biosyntetických náhrad kůže, kostí, chrupavek a tkání.

"Používáme syntetickou trojrozměrnou matrici z přírodních polymerů - kolagenu, hyaluronanu či elastinu - a vytváříme "lešení", na kterém se kultivují vlastní buňky pacienta. Jde vlastně o náhradu škáry, na které se při hojení vytvoří nová svrchní vrstva kůže - epidermis," vysvětlil Dušan Bakoš, který výzkum vede.

Kolagen či hyaluronan jsou látky, které jsou přítomné v lidském těle. Kyselina hyaluronová se nachází v mezibuněčném prostoru a v kloubech. U kolagenu vědci upravují koncové vazby tak, aby se zamezilo odmítavým reakcím organismu.

ČTĚTE TAKÉ

Zmíněné kožní náhrady již prošly klinickými testy v bratislavské univerzitní nemocnici v Ružinově a výzkum nyní čeká další využití v praxi.

Nanovlákna nahradí prasečí kůži

Směřovat má k vytvoření biosyntetických náhrad kůže či kostí. Tým profesora Bakoše již kostní náhrady vyvinul, a ty pak našly uplatnění především v zubní chirurgii. I v tomto případě jsou z biomateriálu, který lidské tělo přijímá bez imunitní reakce.

Bakošova vědecká skupina v čele s Miroslavou Vittekovou nyní pracuje na výzkumu dočasného kožního krytu na bázi nanovláken. Ten bude sloužit jako okamžité, ale jen dočasné překrytí rozsáhlých popálenin. Pro takovéto zákroky se nyní používají kožní implantáty zesnulých dárců, nebo upravená prasečí kůže.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
klientský konzultant

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč