Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Sluneční letoun zakončil přelet nad USA a přistál v New Yorku

Věda

  7:14aktualizováno  13:47
WASHINGTON - Švýcarský solární letoun Solar Impulse v noci na neděli úspěšně zakončil poslední etapu při přeletu Spojených států hladkým přistáním v New Yorku. Přelet Ameriky přitom má být testem před plánovaným obletem celé Země v roce 2015.

Sluneční letoun zamířil z Washingtonu do New Yorku. foto: Reuters

Přelet rozvržený na pět etap zahájil stroj poháněný výhradně sluneční energií 3. května v San Francisku a v New Yorku ho dokončil v sobotu v 23:09 (v neděli 5:09 SELČ), tedy asi o tři hodiny dříve, než bylo plánováno, informovaly agentury Reuters a AP. Na poslední etapu se letoun vydal v sobotu z Dullesova letiště na předměstí Washingtonu.

Letadlo Solar Impulse vyvinuli Bertrand Piccard a André Borschberg, kteří se po jednotlivých etapách v řízení jednomístného stroje střídají. Na newyorském Kennedyho letišti s ním přistál Borschberg.

Čtvrtina váhy připadá na baterie

Lehký letoun z uhlíkových vláken létá rychlostí do sta kilometrů za hodinu. Stroj pohánějí elektromotory, pro něž energii vyrábí 12.000 fotovoltatických článků umístěných na dlouhém křídle. Letadlo má rozpětí více než 60 metrů, asi jako obří Boeing 747, a váží kolem 1600 kilogramů včetně pilota, tedy asi tolik, co malé auto.

Čtvrtina váhy letounu připadá na lithiové baterie, střádající energii z článků pro čtyři elektromotory, každý o výkonu deseti koňských sil. Solar Impulse je prvním letounem, jenž je schopen letět bez paliva ve dne i v noci. Zkonstruování letadla trvalo sedm let, první let absolvoval v roce 2010.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...