Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Sněm zvolil znovu Drahoše předsedou Akademie věd

Jiří Drahoš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Drahoš | foto: Lidové noviny

PRAHA Akademický sněm ve čtvrtek podle očekávání drtivou většinou hlasů zvolil nynějšího předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše kandidátem pro tuto funkci na další volební období. Z 238 přítomných členů sněmu s platnými hlasy odevzdalo hlasovací lístky 196 účastníků, z nichž 172 hlasovalo pro Drahoše, 14 bylo proti a deset se hlasování zdrželo.

Nyní akademie návrh kandidáta na předsedu postoupí k projednání vládě, poté předsedu jmenuje prezident republiky. Druhé čtyřleté funkční období Drahošovi začne v březnu příštího roku.

ČTĚTE TAKÉ:

Volební výsledek podle Drahoše ukázal, že má solidní podporu 88 procent v řadách akademického sněmu ale i kritiky. Není jich však podle něj tolik, aby to jeho představu o dalším vývoji AV, kterou sdílí s akademickou radou, zviklalo. S výsledkem volby je proto spokojen. "Myslím si, že je těžší obhajovat pozici, než se o ni ucházet poprvé, přece jen názor na kandidáta může být kritičtější," řekl.

Třiašedesátiletý Drahoš v předvolebním projevu zdůraznil, že se po celé funkční období snažil odvrátit destabilizaci Akademie věd bojem proti snahám krátit akademii dotace. Po zvolení slíbil, že bude i nadále bojovat za akademii ze všech sil a že se bude snažit přesvědčit i ty, kdo pro něj nehlasovali, že hlas pro něj byla dobrá volba.

Hovořil také o nutnosti dalšího zvyšování kvality vědeckého výzkumu a o nutnosti finančně stimulovat ty nejlepší, zejména mladé vědce. Zdůraznil nutnost daleko intenzivnější spolupráce akademie a vysokých škol i spolupráce s průmyslem, která nyní podle něho takřka neexistuje.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!