Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Sochy na Velikonočním ostrově prý dostaly své klobouky po rampě

Velikonoční ostrovy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velikonoční ostrovy | foto: Shutterstock

LONDÝN Záhadné monolitické kamenné sochy moai shlížejí na Velikonoční ostrov už stovky let. Vědci z Oregonské univerzity v USA nyní údajně zjistili, jakým způsobem se na hlavy některých soch mohly dostat „klobouky“ z červené horniny zvané pukao, píše britský list Daily Mail.

Doktorand Oregonské univerzity Sean Hixon soudí, že dopravit nahoru objemné kameny nakonec nebylo tak složité. „Zdá se, že na to stačilo poměrně malé množství lidí, kteří buď využili principu páky, nebo kameny vyvalili po rampě,“ řekl Hixon na výroční schůzi americké archeologické společnosti. Některé sochy přitom měří až 12 metrů a největší pukaa měří v průměru dva metry a váží až 12 tun.

Velikonoční ostrovy

Velikonoční ostrov patří Chile a nachází se ve východní části Polynésie. S necelými 5000 obyvateli je jednou z nejizolovanějších obydlených oblastí na světě. V okruhu 25 kilometrů se nachází asi tisícovka soch moai. Od 18. století, kdy se na Velikonoční ostrov neboli v domorodém jazyce Rapa Nui dostali první Evropané, si lidé lámou hlavu tím, jak byly sochy na místo dopraveny, jak byly případně vztyčeny a jak se na některé z nich dostaly kamenné ozdoby pukaa.

Pro badatele je obtížné najít přímá svědectví i o tradicích obyvatel Rapa Nui - mimo jiné kvůli tomu, že ostrovní obyvatelstvo bylo v několika vlnách zdecimováno nemocemi, které sem zavlekli evropští kolonisté.

Někteří vědci soudí, že pukaa mají představovat vlasy, jiní zase usuzují, že jde o jakési turbany nebo ozdoby. Většina expertů se ale shoduje v tom, že červená barva měla nějaký rituální význam. Dosud bylo objeveno asi 100 kusů „klobouků“, některé na sochách a některé volně ležící. Jsou vytesány z lehké červené vulkanické strusky. Hixonův tým nyní využil různých fyzikálních pokusů k simulaci podmínek, za jakých se pukaa mohla na hlavy soch dostat. Šlo mimo jiné o rampu, po které mohl být kámen vyvalen, nebo vybudování věže v sousedství sochy a využití principu páky, kdy byla pukaa na hlavu posazena.

Deset mužů

Vědci nakonec došli k závěru, že díky zaoblenému obdélníkovému tvaru pukaa bylo k jeho usazení za pomoci rampy zapotřebí jen relativně málo síly - dokonce prý stačilo ani ne deset mužů. Obdélníkový tvar prý bránil tomu, aby se pukao zřítilo zpět dolů po rampě, a byl prý zároveň ideální pro zdvižení za pomoci páky.

Na bocích některých „klobouků“ jsou prý navíc svislé značky a kruhové zářezy, které naznačují, že k vystrkání nahoru po rampě si lidé pomáhali kusy dřeva. Využití rampy se tak vědcům jeví jako nejpravděpodobnější, i když jiné metody usazení ozdob nevyloučili. Pukaa už jsou navíc poškozená erozí, takže analýza značek a zářezů prý není zdaleka přesvědčivá.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!