Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Softwarovému pirátství se v Česku stále daří

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: InternetReprofoto

Zatímco v Evropské unii je pirátství na ústupu, ve světě nelegálního softwaru naopak přibylo. U nás je míra nelegálního softwaru pořád na přibližně stejné úrovni a Česká republika se řadí mezi 30 zemí s nejnižší mírou softwarového pirátství.

Podle BSA - přední celosvětové organizace, která se zabývá prosazováním bezpečného a legálního digitálního světa -  je v českých počítačích již druhým rokem nelegálně nainstalováno 39 procent softwaru. Při srovnání tuzemské míry pirátství s dalšími šestadvaceti členskými státy EU, kde míra pirátství průměrně činí 34 %, se Česko umístilo na dobrém 11. místě. „V závěsu za Českem jsou veškeré státy východního bloku, ale i některé západoevropské a jihoevropské státy EU, například Francie (42 %), Itálie (49 %) a Španělsko (43 %). Sousední Slovensko se s 45 procenty umístilo na 16. příčce,“ uvedl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA.

Nejméně se nelegální software v rámci Evropy užívá v Lucembursku (21 %) či již tradičně v sousedním Rakousku a skandinávských státech (25 %). Nejhorší situace je v Rumunsku a Bulharsku (68 %) a ze sousedních států v Polsku, kde se již druhým rokem nelegálně užívá 57 procent softwaru.

Za stagnaci míry softwarového pirátství v Česku mohou dva protichůdné trendy. Zatímco ve firmách se daří proti pirátství účinně bojovat a nelegálního softwaru ubývá, v domácnostech se naopak jeho užívání nebezpečně rozrůstá. Nahrává tomu zejména levná výpočetní technika v kombinaci s přístupem k vysokorychlostnímu internetu, kde lze nelegální software snadno opatřit. Nejvíce se nelegálně šíří operační systém Windows a populární kancelářské softwarové balíky, grafické programy, antiviry a počítačové hry. Mezi nejvíce poškozené výrobce softwaru patří firmy Microsoft, Adobe, Autodesk, Corel a Symantec.

Spousta lidí se také každoročně stane obětí internetových dealerů a „prodejců“, kteří za zlomek ceny nabízejí pirátské kopie nejrůznějších softwarových titulů. Takto pořízený software nejen že může být nakažený virem či upravený tak, aby uživatelům škodil, ale také kvůli němu hrozí i trestněprávní postihy. Koupí nelegálního softwaru se totiž spotřebitelé nezbavují odpovědnosti za porušování autorského práva, takže mohou dostat až stotisícové pokuty, může jim být zabaven počítač, či jim dokonce hrozí trest odnětí svobody až do výše pěti let.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!