Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Sokoli se vracejí na Šumavu. Populace pomalu sílí

Sokol - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sokol - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRÁŠILY Nejsilnější populace chráněných sokolů stěhovavých za poslední zhruba čtyři desetiletí, žije v současné době na Šumavě. Dravci, kteří byli v 70. a 80. letech minulého století téměř na pokraji vyhubení, nyní na Šumavě hnízdí na sedmi lokalitách, na pěti z nich letos vyvedli mladé. Ochránci přírody a strážci šumavského parku dnes provedli kontrolu hnízdišť, případně vyčistili jejich okolí, aby mohli dravci v únoru či březnu opět znovu zahnízdit, řekl v pondělí mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Podle Jaroslava Hrušky z Českého svazu ochránců přírody Plzeňsko, který se sledováním populace šumavských sokolů věnuje posledních téměř 20 let, se nyní populace těchto dravců zhruba blíží horní hranici ideálního stavu pro Šumavu.

Ještě v 50. letech minulého století byli sokoli poměrně běžní, během následujících desetiletí z přírody téměř vymizeli. Šumava byla jedním z posledních míst, kde přežívali. Na prudkém poklesu počtu sokolů mělo vliv používání pesticidů, zejména DDT, a také pronásledování člověkem.

Počet hnízdišť roste

Šumava patří k nejvýznamnějším lokalitám výskytu tohoto dravce v ČR. "Ještě v roce 1996 byla na Šumavě dvě hnízdiště, v roce 2007 se počet zvedl na čtyři a teď je jich sedm. Růst koresponduje i s růstem počtu sokolů v ČR i v okolních státech. Důležitá je důsledná ochrana," uvedl Hruška.

Návrat sokolů

Sokoli, kteří na Šumavě hnízdí na skalních římsách, se podle něj postupně vracejí i do historických lokalit. Některé páry obsadily i místa, kde sokoli hnízdili podle dochovaných záznamů třeba i před sto lety. Sokoli mívají v průměru tři až čtyři mláďata, ani početnější snůšky nejsou výjimečné. Snesení vajíček ani vyvedení mláďat ještě nemusí vždy znamenat úspěšnou sezonu. Na počtu odchovaných mláďat se může projevit nepříznivé počasí i další vlivy. Důležitý je také klid.

Strážci parku a ochránci přírody se proto chystají, že i příští rok budou na hnízdění sokolů dohlížet. "Budeme hlídat cesty, které vedou do míst, kde sokoli hnízdí, aby je turisté nerušili a oni se mohli v klidu starat o mladé.

Časté rušení, může způsobit například zastydnutí zahřívaných vajec nebo předčasné vylétnutí dospívajících mláďat z hnízda, která se pak stávají snadnou kořistí pro predátory," řekl šéf Informační a strážní služby správy parku Petr Šrail.

Na omezení vstupů se turisté musí připravit během dubna a května. Někde možná až do poloviny června. Podle zkušeností z předchozích let ale turisté se zákazem vstupu kvůli hnízděním sokolů problémy neměli.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!