Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Sonda Messenger našla na Merkuru vodu

Snímek MESSENGERu, kde je na planetě Merkur zachycen kráter Debussy o průměru asi 80 kilometrů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek MESSENGERu, kde je na planetě Merkur zachycen kráter Debussy o průměru asi 80 kilometrů | foto: ČTK

Život na planetě nejbližší k Slunci téměř jistě existovat nemůže, avšak voda, kterou Messenger na pólech planety objevil, je podle vědců čistější než ta na Měsíci. Vědci se o existenci vody na Merkuru dohadovali již začátkem devadesátých let.

Samotný Merkur patří mezi planety s nejextrémnějšími podmínkami v naší sluneční soustavě. Teploty na něm mohou vystoupat až k závratným 400 stupňům Celsia, vzápětí však klesají hluboko pod bod mrazu.

Například rok na Merkuru trvá 88 dní, právě kvůli těsné blízkosti Slunce. Zpočátku zkoumání vesmíru se vědci domnívali, že se na Merkuru vůbec nestřídá den a noc a vzhledem k již zmíněnému klimatu nepředpokládali přítomnost vody v jakémkoli skupenství. 

Nyní však podle serveru Nature.com došlo k průlomu. Sonda Messenger, při pobytu na oběžné dráze Merkuru, odhalila zmrzlou vodu v kráterech okolo obou pólů.

Kosmická sonda Messenger.

Kosmická sonda Messenger.

Led na Merkuru, je podle vědců místy obklopen materiálem, který tvoří jednoduché uhlovodíky. Ty si vědci vždy spojovali s původem života na Zemi.

Avšak po předchozích eskapádách s objevem na Marsu již z NASA dopředu hlásí, že je téměř stoprocentně jisté, že na Merkuru život neexistuje. Nicméně existence jednoduchých uhlovodíků v takto extrémních podmínkách dává vědcům naději na jejich objevení i jinde ve vesmíru, na místech přívětivějších pro život.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...