Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav -4 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Sonda Messenger našla na Merkuru vodu

Snímek MESSENGERu, kde je na planetě Merkur zachycen kráter Debussy o průměru asi 80 kilometrů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek MESSENGERu, kde je na planetě Merkur zachycen kráter Debussy o průměru asi 80 kilometrů | foto: ČTK

Život na planetě nejbližší k Slunci téměř jistě existovat nemůže, avšak voda, kterou Messenger na pólech planety objevil, je podle vědců čistější než ta na Měsíci. Vědci se o existenci vody na Merkuru dohadovali již začátkem devadesátých let.

Samotný Merkur patří mezi planety s nejextrémnějšími podmínkami v naší sluneční soustavě. Teploty na něm mohou vystoupat až k závratným 400 stupňům Celsia, vzápětí však klesají hluboko pod bod mrazu.

Například rok na Merkuru trvá 88 dní, právě kvůli těsné blízkosti Slunce. Zpočátku zkoumání vesmíru se vědci domnívali, že se na Merkuru vůbec nestřídá den a noc a vzhledem k již zmíněnému klimatu nepředpokládali přítomnost vody v jakémkoli skupenství. 

Nyní však podle serveru Nature.com došlo k průlomu. Sonda Messenger, při pobytu na oběžné dráze Merkuru, odhalila zmrzlou vodu v kráterech okolo obou pólů.

Kosmická sonda Messenger.

Kosmická sonda Messenger.

Led na Merkuru, je podle vědců místy obklopen materiálem, který tvoří jednoduché uhlovodíky. Ty si vědci vždy spojovali s původem života na Zemi.

Avšak po předchozích eskapádách s objevem na Marsu již z NASA dopředu hlásí, že je téměř stoprocentně jisté, že na Merkuru život neexistuje. Nicméně existence jednoduchých uhlovodíků v takto extrémních podmínkách dává vědcům naději na jejich objevení i jinde ve vesmíru, na místech přívětivějších pro život.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...