Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Sonda NASA je připravená odebrat v říjnu vzorky z planetky Bennu

NASA by mohla v budoucnu zavést reklamu na svých kosmických lodích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy NASA by mohla v budoucnu zavést reklamu na svých kosmických lodích. | foto: NASA

WASHINGTON Sonda OSIRIS-REx americké vesmírné agentury NASA je už připravená na splnění cíle své mise, jímž je odebrání vzorků z planetky Bennu, se kterými se pak vrátí na Zemi. První pokus se získáním vzorků je stanoven na 20. října. NASA o tom informovala na svém webu.

Mise začala v září 2016 vypuštěním sondy, která pak po dvouleté cestě dorazila k Bennu v prosinci 2018. Od té doby OSIRIS-REx prováděla průzkum tělesa a připravovala se na splnění hlavního úkolu. Minulý měsíc konečně provedla první test s přiblížením k povrchu planetky na pouhých 65 metrů, při němž byly prověřeny všechny aktivity vedoucí ke sběru vzorků.

Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) čeká sondu před skutečným prvním odběrem vzorků v říjnu ještě jedno testovací přiblížení k povrchu planetky. V zájmu pečlivé přípravy dostal vědecký tým na naplánování obou manévrů dva měsíce navíc.

Mise původně počítala s prvním sběrem materiálu z místa na asteroidu nazvaného Nightingale už 25. srpna. Před ním měla druhá prověrka proběhnout v červnu. Tato druhá zkouška je nyní naplánovaná na 11. srpna a sonda se při ní přiblíží k povrchu na vzdálenost 40 metrů.

Organický materiál

Při odběru vzorků se příslušný mechanismus na pět vteřin dotkne Bennu, vystřelí stlačený dusík, čímž na povrchu zvíří materiál, z něhož část sonda odebere, než se opět vzdálí. K dispozici jsou zdroje pro tři takovéto manévry, pokud ale bude 20. října pokus dostatečně úspěšný, další už nebudou třeba.

Na návrat domů by se sonda OSIRIS-REx měla od Bennu vydat přibližně v polovině příštího roku. Přistání se vzorky na Zemi NASA naplánovala na 24. září 2021.

Vědci mají o materiál z Bennu velký zájem, neboť jim umožní zjistit, jaké chemické látky a horniny planetka obsahuje. Podobná vesmírná tělesa totiž v dávné minulosti s sebou při dopadu na Zemi přinesla organický materiál, který je nutný pro vznik života.

Tomáš Málek

Autor

Tomáš Málektomas.malek@lidovky.czČlánky

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...