Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Sonda Phoenix vyrazila na Mars

Výzkum na Marsu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výzkum na Marsu (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

CAPE CANAVERAL Z americké Floridy úspěšně odstartovala sonda Phoenix, která má na povrchu Marsu pátrat po stopách vody. Sonda dorazí k rudé planetě v květnu 2008, uvedl Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Start sondy několikrát zmařilo nepříznivé počasí.

Nosná raketa typu Delta II vynesla dnes v 5:26 místního času (11:26 SELČ) do vesmíru sondu Phoenix. Sonda doletí k Marsu za deset měsíců a překoná vzdálenost 679 milionů kilometrů. Náklady na misi jsou 420 milionů dolarů (přes 8,5 miliardy korun).

Když přistane, začne hledat vodu
Pokud se sondě podaří úspěšně přistát - což není jisté, protože z patnácti pokusů o vyslání zařízení na povrch rudé planety uspělo jen pět - začne zkoumat geologickou historii vody na Marsu. Sonda proto míří k severnímu pólu planety, kde vědci na základě předchozích pozorování předpokládají existenci ledu jen několik desítek centimetrů pod povrchem.

Pro odběr vzorků má sonda 2,4 metru dlouhou robotickou paži. Kromě toho začne Phoenix po přistání posílat na Zemi fotografické snímky, výsledky meteorologických měření a záznamy z kamery.

Oproti 70.letům, kdy měly sondy Viking hledat přímé důkazy života, je cíl Phoenixu méně ambiciózní. "Chceme prostě jen pochopit, zda tamější podmínky byly někdy příznivé pro mikrobiální organismy," řekl William Boynton, vedoucí vědeckého týmu Phoenixu z americké univerzity v Arizoně. Určením klimatických změn v historii Marsu se může hypotéza pro dřívější existenci jednoduchého života posílit.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.