Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Sonda poslala unikátní snímky Merkuru

Snímek MESSENGERu, kde je na planetě Merkur zachycen kráter Debussy o průměru asi 80 kilometrů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek MESSENGERu, kde je na planetě Merkur zachycen kráter Debussy o průměru asi 80 kilometrů | foto: ČTK

WASHINGTON Americká sonda MESSENGER odvysílala na Zemi první snímky Merkuru od svého uvedení na oběžnou dráhu první planety sluneční soustavy. Družice pořídila fotografie v úterý ve chvíli, kdy byla blízko jižního pólu Merkuru. Na záběrech je část planety, kterou se zatím vesmírným sondám nepodařilo vyfotit.

Celkem MESSENGER v úterý pořídil přes 360 fotografií. Na snímku, který zveřejnil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), je zachycen kráter Debussy o průměru asi 80 kilometrů.

Čtěte také

Sonda je na oběžné dráze Merkuru od 18. března a první fotografie pořídila v rámci zkoušky fungování palubních přístrojů. Se soustavným mapováním povrchu planety začne 4. dubna .

Novinky budou přibývat
"První obrázky a první měření palubních přístrojů MESSENGERu jsou jen první kapkou v záplavě nových informací, kterou můžeme očekávat v nadcházejícím roce," řekl jeden z vedoucích mise Sean Solomon. "Průzkum první planety sluneční soustavy z její oběžné dráhy začal," dodal.

MESSENGER je první družicí, která byla navedena na oběžnou dráhu první planety sluneční soustavy. K Merkuru dorazil po sedmileté cestě, během níž kolem něj třikrát proletěl - v lednu a říjnu 2008 a v září 2009. Při těchto průletech poslal na Zemi několik tisíc fotografií povrchu Merkuru.

První planetu sluneční soustavy navštívila v letech 1974 až 1975 i americká sonda Mariner 10. Ta ale kolem Merkuru pouze prolétala a nebyla uvedena na oběžnou dráhu. Mariner 10 během své mise zmapoval asi 45 procent povrchu planety.

Komplikovaný Merkur

Merkur je komplikovaným cílem pro jakoukoli pozemskou družici. Problémem je především žár Slunce. Přístroje sond musejí mít s ohledem na extrémní teploty, jejichž rozdíly mezi dnem a nocí dosahují na Merkuru 490 stupňů Celsia, speciální ochranu.

MESSENGER se bude potýkat také s gravitací Slunce, která ho bude vychylovat z oběžné dráhy. Nejméně jednou za každý oběh Merkuru kolem Slunce, který trvá 88 dní, proto vědci budou muset upravit dráhu sondy. Jinak by se příliš vzdálila od planety a nemohla by plnit stanovené úkoly.

MESSENGER obíhá Merkur po eliptické dráze. V místě největšího přiblížení je 200 kilometrů nad povrchem planety.

,
Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

TOPTEC Turnov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...