7. prosince 2005 12:10 Lidovky.cz > Relax > Věda

Sonda se má provrtat k Marťanům

Výzkum na Marsu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výzkum na Marsu. | foto: Reprofoto

PRAHA  Chcete najít život na Marsu? Musíte se k němu provrtat, tvrdí francouzský planetolog Jean-Pierre Bibring. Podle něj by se příští evropská výprava na rudou planetu měla zaměřit na výzkum geologicky nejstarší oblasti.

Bibring upozorňuje na místa, kde se nacházela voda již krátce poté, co se Mars zformoval. Pro výzkum je ideální oblast známá jako Marwth Vallis. Tam totiž byly podmínky dostatečně stálé na to, aby mohl začít vznikat život.

Další podstatnou výhodou Marwth Vallis je tamní „nadmořská“ výška, která je blízká nule. „Na Marsu je důležité přistávat v nížině, aby padáky mohly řádně fungovat“, cituje Birbinga na svých internetových stránkách stanice BBC.

Do pátrání po známkách současného či již zaniklého života se má pustit robot ExoMars, který by k našemu nebeskému sousedovi měl vyrazit za šest let. Robot bude vybaven vrtací soupravou i nástroji k analýze hornin na povrchu. Nezaměří se ale na hledání v horninách obsahujících sulfáty jako americké sondy. Podle evropských vědců je mnohem perspektivnější zkoumání jílů na bázi křemičitanů.

S požehnáním od ministrů
Na důležitosti výzkumu Marsu se shodli i ministři sedmnácti členských států Evropské vesmírné agentury (ESA), kteří včera rozhodovali o jejích dalších prioritách. Politici se dohodli, že Evropa bude pokračovat ve vývoji vlastních raketových nosičů. Vedle raket Ariane bude ESA využívat i menší variantu Vega, jejíž první let se plánuje na rok 2007.

Používání levnějších ruských a indických raket bude možné jen tehdy, pokud budou nejméně o čtvrtinu levnější než evropská varianta. Během příštích pěti let může ESA počítat s částkou 8 miliard a 255 milionů euro. Ministři přidělili dodatečné finanční prostředky i projektu ExoMars. „Evropa přistane na Marsu v roce 2011,“ prohlásil ředitel ESA Jean-Jacques Dordain.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?