Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Současná česká rodina? Vědci hledají dobrovolníky pro výzkum

Rodina (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodina (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRNO Brněnští vědci chtějí přesněji zmapovat změny v současných českých rodinách. Pro nový výzkum hledají dobrovolníky, a zejména muže. Život rodin, které nyní očekávají potomka, budou sledovat pomocí dotazníků rozesílaných jednou za tři až šest měsíců.

Změny ve fungování a uspořádání českých rodin, třeba vyšší rozvodovost a rostoucí počet dětí narozených mimo manželství, sledují vědci už dlouho. Nyní chtějí přesněji zjistit, jaký mají reálný dopad na život rodin či vývoj dětí. Zaměří se na období od třetího trimestru těhotenství do tří let věku dítěte. O plánech Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity informovala mluvčí školy Tereza Fojtová.

"Je zjevné, že podoba uspořádání rodinných vztahů se proměňuje. V našem výzkumu bychom rádi zjistili, jak se tyto změny projevují v prožívání jednotlivých členů rodiny," uvedla Zuzana Masopustová, vedoucí vědeckého týmu. Studie dostala název DOMOV, což je v tomto případě zkratka slovního spojení "Děti, otcové a matky o vývoji" (stránky projektu najdete ZDE).

Výzva zaměřená hlavně na muže

Účastníci výzkumu se v dotaznících setkají s otázkami na aktuální partnerské soužití, prožívání těhotenství a vývoj dítěte. "Budeme se snažit postihnout i specifické rodičovské chování, jako je například používání kočárku, nošení dětí v šátku nebo používání dudlíku, tedy chování, které je pro některé rodiče naprosto běžné, zatímco pro jiné nikoliv," popsala výzkum Masopustová.

Veřejná výzva k zapojení veřejnosti směřuje zvláště na muže, kteří se do psychologických výzkumů hlásí méně ochotně než ženy, což zkresluje konečné výsledky. Jednotlivci nebo páry, které aktuálně čekají dítě, se mohou vědcům přihlásit prostřednictvím webových stránek institutu.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!