Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Soukromá raketa Falcon 9 úspěšně odstartovala. Otevře to vesmír masám?

Falcon 9 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Falcon 9 | foto: ČTK

MYS CANAVERAL Večer se uskutečnil zkušební start rakety Falcon 9 americké firmy SpaceX. Šlo o významný test pro vývoj soukromé dopravy do vesmíru, na kterou sází americký prezident Barack Obama.

Dvoustupňová osmačtyřicet metrů dlouhá raketa dosáhla oběžnou dráhu po zhruba devíti minutách po startu, jak bylo plánováno. Oddělení prvního od druhého stupně proběhlo úspěšně, uvedla společnost SpaceX. Podle jejích expertů bylo hlavním cílem letu získat co možná nejvíce informací.

"Bylo by opravdu dobré, kdybychom dosáhli oběžnou dráhu, ale byli bychom spokojeni, kdyby aspoň první ze dvou stupňů rakety fungoval bezchybně," uvedla společnost ještě před dnešním startem.

Raketoplány končí

Obama v únoru rozhodl, že se zastaví nákladný projekt nových misí na Měsíc a budou se od příštího roku využívat soukromé rakety k letům k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), uvedla agentura AP. Tyto lety dosud zajišťovaly raketoplány, které ale koncem roku končí. Doprava materiálu a posádek k ISS pak bude záviset na ruských raketách.

Soukromá společnost Space X internetového podnikatele a miliardáře Elona Muska dostala od úřadů zelenou k dnešnímu premiérovému startu rakety Falcon 9 z vojenské rampy na Mysu Canaveral.

Raketa vzlétla po několika planých odpočtech ve 20:35 SELČ. Let bylo možné sledovat v přímém přenosu na internetových stránkách společnosti SpaceX až do chvíle, kdy raketa vynesla na oběžnou dráhu kolem Země maketu modulu Dragon, ve kterém by se měly posílat k ISS zásoby, materiál i posádky.

Demokratizace vesmíru

Na oběžné dráze má maketa modulu kroužit asi rok a poté shořet v atmosféře. Dnešní start byl součástí vývojového programu za 400 milionů dolarů (více než 8,5 miliardy korun). Cílem SpaceX je navrhnout a provozovat levné kosmické lodě pro vládní, ale i soukromé a vědecké instituce.

Příští start rakety Falcon se má uskutečnit ještě letos, ze stejné odpalovací rampy jako dnes. Pokud by byla mise úspěšná, třetí raketa společnosti by někdy v příštím roce zamířila k Mezinárodní vesmírné stanici.

"Skutečně chceme otevřít vesmír pro lidstvo a umožnit, aby byl přístupný většímu počtu lidí, než byl dosud. Naším dlouhodobým cílem je jakási demokratizace vesmíru. Pokud budeme úspěšní v dlouhodobém horizontu, cesty do vesmíru se stanou rutinní záležitostí," uvedla mluvčí společnosti Emily Shanklinová.

,
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.