Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Soutěž v USA: robotická ruka i zavlažovací zařízení

Kde jsem vzal 243 odrůd meruněk? To byla nejčastější otázka, na kterou musel návštěvníkům soutěže i porotcům odpovídat Čech Petr Pokora. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kde jsem vzal 243 odrůd meruněk? To byla nejčastější otázka, na kterou musel návštěvníkům soutěže i porotcům odpovídat Čech Petr Pokora. | foto: Eva Hníková, Lidové noviny

PITTSBURGH Do amerického Pittsburghu se tento týden sjelo více než 1500 středoškoláků z téměř sedmdesáti zemí, aby představili své vědecké projekty. Podívejte se, jak poměřovali síly na celosvětové soutěži Intel ISEF.

Je jí patnáct, ale už stihla vymyslet nový zavlažovací systém a otestovat ho na farmě svých rodičů. „Vyzkoušela jsem to zatím na ploše asi deset metrů čtverečných,“ popisuje Ana Luisa Coutinho z Brazílie v sále pittsburského konferenčního centra.

Její vědecký projekt, zjednodušeně řečeno - „had“ poskládaný z plastových láhví, je jedním z 21, které přijeli do Spojených států představit studenti z Brazílie. „Pro zavlažování využívám láhve, které by jinak skončily mezi odpadky,“ upozorňuje Ana na zřejmě největší přednost svého nápadu.

Kde vzal 243 odrůd meruněk?

Z Česka dorazilo na Intel ISEF (International Science and Engineering Fair), což je největší světová soutěž středoškoláků, sedm studentů s celkem šesti projekty. Tomáš Mariančík dokonce vyhrál čtvrtou cenu.

ČTĚTE TAKÉ:

Kde jsem vzal 243 odrůd meruněk? To byla nejčastější otázka, na kterou musel návštěvníkům soutěže i porotcům odpovídat další český soutěžící - Petr Pokora z Gymnázia Terezy Novákové v Brně-Řečkovicích. Zkoumal jednotlivé odrůdy meruněk a sestavil jejich žebříček s ohledem na přínosy pro zdraví člověka.

A kde tedy meruňky získal? „Na Mendlově univerzitě, kam jsem během zpracovávání projektu docházel,“ vysvětluje Petr Pokora.

Jazykověda i matematické výpočty

Velký zájem porotců, návštěvníků soutěže i televizních štábů budila robotická ruka jednoho z amerických studentů. Na nedostatek pozornosti si nemohl stěžovat ani osmnáctiletý Martin Šuník ze Žiliny. Když si navlékl rukavici s čidly a ovládal s její pomocí bezdotykově počítač, připadal si člověk trochu jako ve sci-fi filmu.

Úplně jiným směrem se ale například vydala Američanka Emily Frances Venner: posuzovala vliv dialektů ve Spojených státech na obtíže s mluvenou řečí. K výběru tématu ji přivedlo nedávné stěhování do oblasti Skalistých hor. Mohla tak srovnat, že rozdíly jsou opravdu velké. „To přece krásně slyšíte,“ zdůrazňuje Emily.

Za většinu projektů, které mají na svědomí středoškoláci, by se nemusel stydět ani vysokoškolák, či dokonce doktorand. Dvojice čínských studentů se například pustila do matematických propočtů. Sestavili programy pro vytváření kódu k bezpečností kartě, i pro jejich čtení. A v USA i v praxi předvedli, jak může vše fungovat. Jejich „tajný zámek“ odemykají a zamykají vždy tři lidé z dané skupiny.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Mezi soutěžícími byla skoro polovina dívek, rozhodně nechyběly ani ty z arabských států. Jumana Turkistani z města Jeddah v Saudské Arábii se třeba rozhodla testovat, jaké bylinné extrakty působí proti horečce dengue. A proč se do toho pustila? „Jen v mém městě trpí touhle nemocí více než 250 lidí,“ říká Jumana.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...