Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Soutěž v USA: robotická ruka i zavlažovací zařízení

Kde jsem vzal 243 odrůd meruněk? To byla nejčastější otázka, na kterou musel návštěvníkům soutěže i porotcům odpovídat Čech Petr Pokora. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kde jsem vzal 243 odrůd meruněk? To byla nejčastější otázka, na kterou musel návštěvníkům soutěže i porotcům odpovídat Čech Petr Pokora. | foto: Eva Hníková, Lidové noviny

PITTSBURGH Do amerického Pittsburghu se tento týden sjelo více než 1500 středoškoláků z téměř sedmdesáti zemí, aby představili své vědecké projekty. Podívejte se, jak poměřovali síly na celosvětové soutěži Intel ISEF.

Je jí patnáct, ale už stihla vymyslet nový zavlažovací systém a otestovat ho na farmě svých rodičů. „Vyzkoušela jsem to zatím na ploše asi deset metrů čtverečných,“ popisuje Ana Luisa Coutinho z Brazílie v sále pittsburského konferenčního centra.

Její vědecký projekt, zjednodušeně řečeno - „had“ poskládaný z plastových láhví, je jedním z 21, které přijeli do Spojených států představit studenti z Brazílie. „Pro zavlažování využívám láhve, které by jinak skončily mezi odpadky,“ upozorňuje Ana na zřejmě největší přednost svého nápadu.

Kde vzal 243 odrůd meruněk?

Z Česka dorazilo na Intel ISEF (International Science and Engineering Fair), což je největší světová soutěž středoškoláků, sedm studentů s celkem šesti projekty. Tomáš Mariančík dokonce vyhrál čtvrtou cenu.

ČTĚTE TAKÉ:

Kde jsem vzal 243 odrůd meruněk? To byla nejčastější otázka, na kterou musel návštěvníkům soutěže i porotcům odpovídat další český soutěžící - Petr Pokora z Gymnázia Terezy Novákové v Brně-Řečkovicích. Zkoumal jednotlivé odrůdy meruněk a sestavil jejich žebříček s ohledem na přínosy pro zdraví člověka.

A kde tedy meruňky získal? „Na Mendlově univerzitě, kam jsem během zpracovávání projektu docházel,“ vysvětluje Petr Pokora.

Jazykověda i matematické výpočty

Velký zájem porotců, návštěvníků soutěže i televizních štábů budila robotická ruka jednoho z amerických studentů. Na nedostatek pozornosti si nemohl stěžovat ani osmnáctiletý Martin Šuník ze Žiliny. Když si navlékl rukavici s čidly a ovládal s její pomocí bezdotykově počítač, připadal si člověk trochu jako ve sci-fi filmu.

Úplně jiným směrem se ale například vydala Američanka Emily Frances Venner: posuzovala vliv dialektů ve Spojených státech na obtíže s mluvenou řečí. K výběru tématu ji přivedlo nedávné stěhování do oblasti Skalistých hor. Mohla tak srovnat, že rozdíly jsou opravdu velké. „To přece krásně slyšíte,“ zdůrazňuje Emily.

Za většinu projektů, které mají na svědomí středoškoláci, by se nemusel stydět ani vysokoškolák, či dokonce doktorand. Dvojice čínských studentů se například pustila do matematických propočtů. Sestavili programy pro vytváření kódu k bezpečností kartě, i pro jejich čtení. A v USA i v praxi předvedli, jak může vše fungovat. Jejich „tajný zámek“ odemykají a zamykají vždy tři lidé z dané skupiny.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Mezi soutěžícími byla skoro polovina dívek, rozhodně nechyběly ani ty z arabských států. Jumana Turkistani z města Jeddah v Saudské Arábii se třeba rozhodla testovat, jaké bylinné extrakty působí proti horečce dengue. A proč se do toho pustila? „Jen v mém městě trpí touhle nemocí více než 250 lidí,“ říká Jumana.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Tomáš Blumenstein je místopředsedou české Mensy (sdružení nadprůměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...