Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Nástupce raketoplánů odložil start k ISS

Raketa SpaceX Dragon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketa SpaceX Dragon | foto: Reprofoto

MYS CANAVERAL Americká společnost Space Exploration Technologies (SpaceX) odložila plánovaný let své vesmírné lodi Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Start se měl uskutečnit 30. dubna, firma však v pondělí uvedla, že potřebuje ještě čas na dodatečné testy.

Nový termín zatím nebyl stanoven, SpaceX však podle agentury AP odhaduje, že odklad bude zhruba týdenní.

Spoléhání na Rusy

SpaceX je jednou z několika společností, které se ucházejí rovněž o zajišťování pilotovaných letů k orbitálnímu komplexu. Doufá, že bude schopna poskytnout potřebnou technologii do tří let.

Raketa Falcon 9 společnosti The SpaceX

Raketa Falcon 9 společnosti The SpaceX

Zatím musí Spojené státy spoléhat na ruské rakety Sojuz, protože po loňském vyřazení amerických raketoplánů z provozu nemají jiný prostředek pro dopravu člověka do vesmíru.

Dragon má být první komerční vesmírnou lodí, která zamíří k ISS. Při svém nadcházejícím letu by měla šestici astronautů na stanici dopravit oblečení, jídlo či počítačové vybavení.

Náklad však není nezbytně nutný pro chod stanice, protože let Dragonu je oficiálně zkušební, a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) proto počítá i s možnou ztrátou materiálu.

Mise Dragonu by měla trvat 21 dní. Tři dny zabere cesta k ISS, poté čeká vesmírnou loď několik manévrů, při nichž chtějí technici vyzkoušet její schopnosti při přiblížení ke stanici. Po uskutečnění manévrů posádka orbitálního komplexu pomocí robotické paže kosmickou loď zachytí a připojí ji k ISS.

Na závěr mise by měli astronauti naplnit kosmickou loď asi 700 kilogramy nákladu, který by měl Dragon dopravit zpět na Zemi.

Hledá se nástupce raketoplánů

Kosmickou loď vynese do vesmíru raketa Falcon, kterou už SpaceX v minulosti úspěšně vyzkoušel. Raketa odstartuje kosmodromu NASA na mysu Canaveral.

Pokud bude zkušební let Dragonu k ISS úspěšný, začne soukromá kosmická loď v rámci kontraktu pro NASA plnit funkci zásobovací lodě pro vesmírnou stanici. V současnosti zásoby na stanici dopravují ruské vesmírné lodě Progress nebo evropská plavidla typu ATV.

Dragon však na rozdíl od nich může dopravovat náklad i zpět z ISS na Zemi, což je zásadní především pro vědce, kteří provádějí na oběžné dráze experimenty.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...